Keha

PINGUTAD HIRMSASTI, AGA KAAL EI LANGE? Geenid ja veel 9 põhjust, miks just sinul on nii raske (19)

Ohtuleht.ee, 8. jaanuar 2021 06:00
Liiga kalorivane dieet pidurdab lõpuks kaalust allavõttu, sest ainevahetus aeglustub. Foto: Vida Press
Pingutad hirmsasti, aga kaal ei näitab vaevu mingeid muutusi. Ära anna alla ja vaata üle, kas need põhjused rikuvad su lootused kaalu langetada.

Kas kaal ei lange, kuna ma ei söö hommikusööki?

Võimalik. Kui loobud päeva esimesest söömaajast, oled tõenäoliselt näljasem ja sööd lõuna ajal rohkem. Söö tunni jooksul pärast ärkamist. Kiudainete- ja valgurikas hommikusöök hoiab kauem täiskõhutunnet. Söö hommikusöögiks näiteks kodujuustu puuviljadega, muna röstitud täisteraleivaga või Kreeka jogurtit banaaniga.

Foto: Pexels

Kas ma söön liiga hilja õhtul?

Hilisõhtune söömine võib tõesti su dieediplaani nurjata. Proovi süüa õhtusöök kolm tundi enne magamaminekut. Ole ettevaatlik ka näksimisega pärast õhtusööki. Kui näksid teleka või arvuti ees, võid saada märkamatult liiga palju kaloreid. Võimalik, et sind isutavad just ebatervislikud söögid, nagu jäätis või kartulikrõpsud.

Foto: Pexels

Kas allavõtmist segab stress?

See on täitsa võimalik. Stress võib panna sööma kaloririkkaid rasvaseid sööke. Peale selle kogub keha kergemini rasva stressi korral. Et leevendada stressi, tee trenni või mediteeri.

Foto: Pexels

Kas allavõtmist mõjutab minu sugu?

Siin võib tõesti olla erinevusi. Hiljutises uuringust tuli välja, et meestel on kergem kiiresti alla saada, aga naised saavutavad pikaajalisemaid tulemusi.

On ka erinevusi, kust kaotad kaalu. Mehed kaotavad kõige esimesena  kõhupekki, kuid naistel on raskem sellest jagu saada.

Foto: Pexels

Võimalik. Kui kiiresti põletad kaloreid, sõltub su ainevahetusest. Kui sul on aeglane ainevahetus, võid selles ka geene süüdistada. Võimalik, et sul pole piisavalt ka lihasmassi, mis aitab kaloreid kergemini põletada. Lihaselise kehaga inimesed põletavad rohkem kaloreid kui need, kelle keha on kõrge rasvasisaldusega.

Mis veel võib mõjutada?

Vanus. Vanemaks saades aeglustub ainevahetus 2-8% igas kümnendis. Ka lihasmass väheneb vanusega.

Kõlab küll imelikult, kuid allavõttu takistab ka liiga vähene söömine. Kui pead väga kalorivaest dieeti, siis hakkab keha kaloreid aeglasemalt põletama.

Ainevahetust saab kiirendada, kui teed lihastrenni. Ja väldi kindlasti äärmuslikke dieete!

Foto: Pexels

Kas ma magan liiga vähe?

Kui sa ei puhka välja, on raskem kaalust alla võtta. Ainevahetus võib muutuda aeglasemaks ja sa ei põleta kaloreid ni kiiresti kui ehk loodad. Kui magad vähe, on sul ka vähem energiat ja sa ei jaksa nii palju trenni teha.

Väsinuna teeme ka halbu toiduvalikuid, näiteks valime maiustused puuviljade asemel. Ühes uuringus väidetakse, et inimesed, kes ei maga piisavalt, söövad päevas 300 kalorit rohkem.

Foto: Pexels

Kas süüdi on mu geenid?

Võimalik. Mõnedel õnnestub kaloreid kergemini põletada kui teistel. Selle saame päranduseks vanematelt ja vanavanematelt. Sa ei saa oma geene kontrollida, aga saad arvestada, et pead rohkem pingutama kui teised.

Foto: Pexels

Kas põhjus võib olla mu kilpnäärmes?

Kilnäärme alatalitlusega võib tõesti kaal tõusta. Kilpnäärme ületalitlusega võtavad mõned alla, aga mõned võtavad hoopis juurde, sest see teeb näljasemaks. Kontrolli ennast arsti juures, kui arvad, et sul võib see probleem olla.

Kas mu tervisega on midagi viltu?

Mõned terviseseisundid teevad tõesti raskemaks allavõtu, näiteks buliimia, südamehaigused, hormonaalsed häired, unehäired.

Ka teatud ravimid võivad teha kaalust allavõtu raskemaks. Sul võib olla raskem alla võtta, kui pead ravimeid võtna näiteks nende haiguste tõttu: allergia, depressioon, diabeet, kõrge vererõhk, bipolaarne häire, skisofreenia jm. Kui tundub, et su ravimid soodustavad kaalutõusu, pea arstiga nõu.