Hea nõu

KAS VÕID SAADA LIIGA PALJU KOFEIINI? Sellises koguses ja kellaajal on kohv kõige tervislikum (1)

Toimetas Sirje Maasikamäe, 14. märts 2019, 06:00
Kohvist ei tasu päevapealt loobuda, sest see võib põhjustada ärajäämanähtusid: värinaid, krampe, unehäireid jm.  Vida Press
Kohvi joomise kohta levib palju vastakaid arvamusi. Enamikule inimestest seostub see aromaatne soe jook meeldivate tunnetega, samas manitsetakse kofeiinikogust piirama.

Apotheka apteeker Kerli Valge räägib, mida võiks kohvi mõju kohta teada. Kofeiini leidub peale kohvi tees, koola- ja energiajookides, kofeiin on ka mitmesuguste ravimite koostises. Seda kombineeritakse näiteks paratsetamooliga. Uuringud on näidanud, et sellises kombinatsioonis olevad preparaadid leevendavad valu kiiremini ja pikemajajaliselt. Samuti kasutatakse kofeiini viirushaigusest põhjustatud väsimuse ja unisuse leevendamiseks.

Kofeiin on stimulant. Selle ergutav toime võib saabuda juba veerand tundi pärast selle tarbimist, toime võib kesta isegi kuni kuus tundi. Samas ei anna kofeiin energiat, vaid lihtsalt vähendab väsimustunnet.

 Tund pärast ärkamist

Samal teemal

Kindlasti ei tohi kohvi juua tühja kõhuga, näiteks enne hommikusööki. See võib mõjuda sooltele ärritavalt ning tuua kaasa valu, puhitused ja kõrvetised.

Hommikuse kohvijoomise edasilükkamise kasuks räägib ka hormonaalne tsükkel ehk sisemine kell. Pärast ärkamist hakkab keha tootma kortisooli. See hormoon reguleerib näiteks organismi metabolismi ja veresuhkru taset ning paneb ka inimest end erksana tundma. Nii pole mõtet juua ergutavat jooki just siis, kui keha end loomulikul teel niigi ergutab.

Kofeiin võib lühiajaliselt tõsta vererõhku ja sellega kaasnevalt võib verevarustus organismis lühiajaliselt intensiivistuda. Seetõttu aitab sage, kuid väikestes kogustes kohvi joomine töövõimet ja virgust paremini säilitada kui harv suurtes annustes joomine.

Õhtusöögi lõpuks espresso

Ehkki kohv võib ühele inimesele rohkem mõju avaldada kui teisele, soovitatakse uinumisraskuste vältimiseks kolm tundi enne magamaminekut kohvi mitte juua. Samas ei tähenda see, et õhtusöögi järel tuleb kohvist täiesti loobuda. Sellisel juhul on soovitatav valida piimakohvi asemel espresso, sest kohvis olev piim aeglustab kohvi imendumist, mistõttu on piimakohvi ergastav toime pikaajalisem. Pealegi, espresso pärast sööki kiirendab seedimist.

Kofeiini sisaldavate toodete tarvitamisel tuleb arvestada sellega, et geneetilistest iseärasustest, vanusest, soost ja kasutatavatest ravimitest lähtudes on kofeiini toime intensiivsus erinev. Terve täiskasvanud inimene võib päevas juua kaks kuni neli tassi kohvi, arvestades, et kofeiinisisaldus ühe joogi kohta on 80–100 milligrammi.

Tasub ka teada, et kofeiin suurendab kesknärvisüsteemis neurotransmitteri dopamiini tootmist. See on sõltuvusliku iseloomuga naudinguhormoon – kui ajule seda kõvasti võimaldada, ei unusta ta selle aine allikat. Nii võibki kujuneda kohvisõltuvus.

Kui organismil on tekkinud kofeiinist sõltuvus, ei tasu kohvist päevapealt loobuda, sest see võib põhjustada ärajäämanähtusid: värinaid, krampe, unehäireid jm. Kui suur kohvisõber soovib loobuda kohvi joomisest, tasub igaks juhuks nõu pidada arsti või apteekriga.

Mida võib põhjustada suur kogus kofeiini?

  • Närvilisust ja ärrituvust
  • Ärevust, segadustunnet, pingeseisundit
  • Peavalu ja -ringlust
  • Unehäireid ja unetust, kurnatust
  • Käte värisemist, vereringehäireid
  • Arütmiat, südame löögisageduse kiirenemist või aeglustumist
  • Kõrget või madalat vererõhku
  • Punastamist, hingamise kiirenemist
  • Isukaotust, kõhulahtisust

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
sirje.maasikamae@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee