Keha

JÄLLE TUPESEEN! Naistearst annab lihtsaid nippe, mis aitavad seda vältida (15)

Toimetas Sirje Maasikamäe, 24. juuli 2020 05:00
Tupeseen reeglina ise ära ei lähe ning vajab ravi. Foto: Vida Press
Tupepõletik ehk rahvakeeli tupeseen tekitab suuri ebamugavusi ning on üks levinumaid põhjuseid, miks minnakse naistearsti juurde.

Tüütut terviseprobleemi saab ennetada toitumise jälgimisega ja väikeste muudatustega igapäevaelus, kuid sageli jääb selle põhjus teadmata, ütleb Confido Erameditsiinikeskuse naistearst Ailen Aluri

Samal teemal

Tupeseent ehk kandidiaasi põhjustab ilusa nimega mikroskoopiline pärmseen Candida. Seda võib leida kõigil naistel tupest ja soolestikust, kuid soodustavatel tingimustel hakkab seen paljunema ning tekitab tupepõletikku. Arvatakse, et seda probleemi esineb elu jooksul koguni 75% naistel.

 Suure tõenäosusega on tegemist tupeseenega, kui tupest eritub kohupiimataolist valgevoolust, millega kaasneb tugev sügelus, kipitus, limaskestade turse, lõhed või isegi haavandid. Probleemi esmakordsel esinemisel võiks tulla günekoloogi vastuvõtule, et saada kinnitust, kas tegemist on tupeseene või mõne muu terviseprobleemiga. Paraku kipub tupeseen korduma ning siis tunneb naine enamasti juba ise ära, millega tegu.

 Vähem magusat ja saiatooteid

Tupeseene tekkimist võivad soodustada antibiootikumid, hormonaalsed rasestumisvastased vahendid, sugulisel teel levivad haigused ning immuunsuse langus mõne viirushaiguse või kroonilise haiguse, näiteks diabeedi tõttu. Samuti on tupeseen väga sage rasedatel.
Mõnedel andmetel aitab seene vohamisele kaasa pärmitoodete, valge jahu ja maiustuste liigne tarvitamine, stress ja ülekaal. Sageli jääb aga selgusetuks, mis konkreetsel juhul seenpõletikku soodustas.

 Eelista puuvillast ja väldi pesukaitsmeid

  • Tupeseene ennetamiseks soovitatakse süüa elusaid piimhappebaktereid sisaldavaid toite, nagu hapupiima, maitsestamata jogurtit ja keefiri.
  • Aluspesu peaks olema mugav ja õhku läbilaskev, eelistada tuleks puuvillaseid ning stringide asemel tavalise lõikega aluspükse.
  • Oluline on panna iga päev puhas aluspesu.
  • Väliseid suguelundeid tuleks pesta 1-2 korda päevas puhta voolava veega ning soovi korral kasutada spetsiaalseid intiimpesuvedelikke.
  • Seebid, intiimdeodorandid, vannivahud ja pesukaitsmed (eriti lõhnastatud) loovad seene hoogsaks paljunemiseks sobiliku keskkonna.
  • Soodustavalt võib mõjuda ka liiga tihe pesemine.
  • Kindlasti ei tohiks teha tupeloputusi.

Kannatamise asemel otsi abi

Tupeseen reeglina ise ära ei lähe ning vajab ravi. Seepärast ei tasu vaevuste ilmnemisel oodata ning pidevat ebamugavustunnet taluda, vaid aegsasti abi saamiseks arsti või apteekri poole pöörduda. Tupeseene diagnoosi pannes määrab arst tavaliselt küünlaid ning harvem suukaudseid seenevastaseid ravimeid.

Rahvameditsiinis soovitatud mee- ja jogurtitampoonide, teepuuõli ning küüslaugumähiste toime tupeseene ravis pole senistes uuringutes kinnitust leidnud.