Keha

NOOR NAINE PIHIB: veganlus tegi mu paksuks ja uimaseks ning viis aneemia äärele! (10)

Sirje Maasikamäe, 15. märts 2019, 13:06
Kõigile ei sobi veganlus, isegi kui nad seda väga tahavad.Foto: Vida Press
Umbes viis aastat tagasi otsustas toona 25aastane Kaidi hakata veganiks. Ta oli lapsest saati armastanud loomi ja teda häiris kole äri, mis käib liha ümber. Ja ega liha talle väga maitsenudki. Kuid nii väga, kui ta ka ei soovinud järgida veganlikku elustiili, pidi ta sellest loobuma. Miks?

Kaidi on õppinud päris palju toitumist ja arvas, et teab täpselt, mida ja kuidas peab sööma. Peaaegu et üleöö sai temast vegan pooleks aastaks.  Miks ainult pooleks aastaks? "Sain selle ära proovitud ja tõestatud, et isegi kui ma väga tahtsin olla vegan ja teadsin väga palju toitumisest, ei sobinud see minu kehaga," tõdeb ta nüüd. 

Mis juhtus? "Vastupidiselt arvamusele, et kindlasti kaotan kaalu, võtsin mina päris korralikult juurde, kuna söögiisu kasvas ja väga suure osa minu toidust moodustasid riis, pasta, sai ja kartul, mis mõjutavad liiga palju veresuhkrutaset, ainevahetus aeglustub ning rasv on väga varmas kuhjuma. Olete näinud pakse India naisi? Enamik neist on veganid ja diabeetikud!"
Noor naine sõi palju pähkleid, seemneid ja kuivatatud puuvilju, näiteks datleid ja viigimarju, kilode kaupa värskeid puu- ja juurvilju ning salateid. Ometi sellest kõigest ei piisanud, et tunda end hästi.

Samal teemal

Ainult tahtest ei piisa

"Kuigi koguseliselt sõin palju ja väga erinevaid asju, mis oleksid pidanud katma mu mineraali- ja vitamiinivajaduse, avastasin, et olen väsinud, uimane ning  vereproov näitas, et olen aneemia äärel," kirjeldab ta veganluse mõju.

"Minu kehale kahjuks ei sobinud veganlus," on ta isegi pisut kurb. "Praegu toitun tasakaalustatult, söön ka muna, hea kvaliteediga piimatooteid ja kala. Vahel harva, kui isu on, võtan ka väikse lihatüki."

Vahel teeb ta veganpäevi lihtsalt organismile puhkuse andmiseks. "Minu õppetund on selles, et iga inimene peab ise katsetama, kuidas miski mõjub just tema kehale. Ainult suurest tahtest ei piisa, vaid keha peab tegema koostööd. Kuula oma isusid ning vähenda lihatoodete söömist, juba see annab palju juurde ja pikas plaanis  on siiski hea su tervisele ning ka keskkonnale.

Veganlus peab olema vabatahtlik

Palju kajastust leidnud loost, kus vanemate toitumisharjumused viisid lapse eluohtliku seisundini, on Kaidi väga häiritud. Tema arvates rikub selline käitumine ühiskonna silmis ära ilusa mõttelaadi ja elustiili, mis hoiab loomi ja keskkonda ning võib tõepoolest olla kasulik tervisele. "Veganlus sobib näiteks lühiajaliselt mõne terviseprobleemi lahenduseks. Seda võib järgida, kui väga hästi teada, kuidas tasakaalustatult toituda  - aga kindlasti pärast veendumust, et selline toitumine sobib sinu kehale."
Kaidi rõhutab, et see peab olema alati inimese enda vabatahtlik valik, mis põhineb läbimõeldud otsusel. "Pead olema kindel, et sa tunned ennast hästi ning see sobib sulle."