Keha

ÄRA KANNATA! Proteesihüvitist saab kasutada ka norskamise raviks (1)

Toimetas Sirje Maasikamäe, 15. märts 2019 12:28
Norskamine segab ka pereliikmeid.Foto: Vida Press
Norskamise ja hingamishäirete ravis kinnitab kanda uuenduslik norskamiskape, mida hüvitab nüüdsest osaliselt haigekassa. 

„Norskamisega võib omakorda kaasneda raske hingamishäire ehk uneapnoe, mis vajab arsti sekkumist, kuna pikaaegne vale hingamishäire võib põhjustada erinevaid tervisehäireid,“ selgitas Sakala Unekeskuse unearst Heisl Vaher ning lisas, et kõige uuenduslikum ravimeetod norskamisele ja uneapnoele on norskamiskape ehk unekape.

Samal teemal

Vaher selgitas, et paljudele patsientidele teadaolevalt on ainus uneapnoe ravimeetod hingamisfunktsiooni toetav CPAP raviseade, kuid teadusuuringud on tõestanud, et unekape võib olla sama tõhus ravimeetod näiteks kergema või keskmise raskusega uneapnoe puhul. „CPAP on kindlasti efektiivne, kuid paljudele patsientidele see ei sobi või neile ei meeldi seda kasutada, mistõttu loobutakse CPAPi kasutamisest, kuigi hingamiseks on see vajalik,“ rõhutas Vaher. Samas nentis Vaher, et unekapest ei pruugi kõik abi saada – eriti siis, kui patsiendil on tugev uneapnoe.

Norskamiskapet hüvitab haigekassa osaliselt proteesihüvitise kaudu, mida on kolme aasta peale 260 eurot. „Teeme selle nimel tööd, et haigekassa hüvitaks norskamiskapet ka alla 63aastastele, sest hetkel on proteesihüvitist võimalik saada pensionäridel, osalise või puuduva töövõimega inimestel või üle 63-aastastel, kuid kaperavi potentsiaal on kindlasti laialdasem,“ kinnitas Sakala Unekeskuse tegevjuht Hendrik Kiige.

Selleks, et saada aru, kas kaperavi on sobilik, tuleb pöörduda unekeskuse poole, kus töötavad koos unearst, kaperaviga tegelev hambaarst ja müofunktsionaalne terapeut. Pärast uneuuringut saab unearst suunata norskaja kapesid valmistava hambaarsti vastuvõtule. Kui hambaarst hindab hammaste olukorda, arvu ja asendit sobivaks, saab patsiendile valmistada  kape, mis leevendaks öiseid hingamishäireid.

„Hambaarstide roll norskamise ja uneapnoe ravis oli varasemalt väike, kuid ilma kogenud hambaarstita pole võimalik kaperavi tehai viia,“ selgitas Kiige

 Vaheri sõnul saab unearst soovitada uneuuringu alusel kaperavi, kuid kape tüübi ja sobivuse määrab hambaarst. Ühtlasi on oluline teada, et kuna seade on tihedas kokkupuutes hammaskonnaga, siis igaöine seadme kasutamine või tekitada teatud muutusi liigeses ja hammaskonnas. „Selle tõttu jääb kaperavil olev patsient kõigi kolme spetsialisti jälgimisele - unearst annab hinnangu hingamishäire võimaliku süvenemise kohta, hambaarst jälgib hammaskonna muutusi ja suunab vajadusel suuhügienisti vastuvõtule, müofunktsionaalne terapeut abistab harjutuskavade järgimisel,“ sõnas unearst.