Foto: Terje Lepp
Toimetas Triinu Laan 20. märts 2019 09:12
Mürgistusteabe infoliinile 16662 saabub aastas kümneid äädikamürgistusi puudutavaid kõnesid seoses tervisekaebustega äädika aurude sisse hingamisest, valesti lahjendamisest, valesse pudelisse valamisest, ekslikust joomisest või ka veekeedu- või kohvimasinatega katlakivi eemaldamise ajal tehtud joogi joomisest.

"Näiteks seente sissetegemise ajal pannakse klaas äädikaga lauale, kuid aetakse siis muu joogiga segamini ja võetakse kogemata lonks," ütles  terviseameti mürgistusteabekeskuse juht Mare Oder. Samas ei juhtu seda Oderi kinnitusel ainult sügisel, vaid ka jõulude ja jaanide ajal, kui on suuremad söögitegemised.

Äädika joomine on põhjustanud tõsiseid söövitusi nii lastel kui ka täiskasvanutel. „Meie andmebaasis on info ligi 300 taolise juhtumi kohta,“ ütles Oder.

Äädika kogemata joomise puhul peab esmalt suu loputama ja siis alustama väikeste lonksudega klaasi vee joomist. Kui suus on põletusest laike (eredamad või kahvatumad laigud suus), tasub minna haiglasse ja lasta arstidel end üle vaadata.

Samuti tuleb lähema kolme tunni jooksul jälgida, kas kannatanu saab neelata ning jälgida süljevoolust (suureneb söövituskahjustuste korral). Kaasneda võib mao- ja rinnakutagune valu.

Äädika kasutamisest tulenevaid õnnetusi saab kõige tulemuslikumalt ennetada, kui inimesed soetavad üksnes turvakorgiga varustatud äädikapudeleid. Lisaks on oluline, et pudeleid hoitakse sarnaselt teiste kodus kasutatavate kemikaalidega vähemalt 1,5m kõrgusel olevates lukustatud kappides. 

Laste puhul ei piisa sageli õnnetuse ärahoidmiseks üksnes pudelite silme alt ära panemisest, kuna uus ja huvitav pakub tõenäoliselt ka huvi. Kindlasti on vajalik järeltulijatele ka lihtsas keeles selgitada äädikapudelist tulenevaid ohte, vajadusel korduvalt.

Terviseameti mürgistusteabekeskuse infoliin 16662 on  avatud ööpäevaringsel kõikidel nädalapäevadel nii elanikele kui ka tervishoiutöötajatele. Telefoniliinile helistamine on anonüümne ning kohaliku kõne hinnaga (välisriigist helistades +372 7943 794).

Samal teemal

Kommentaarid  (10)

Katile 25. märts 2019 11:52
Eks ka vanasti oli mürgitusjuhtumeid, siis ju statistikaandmeid ei avaldatud ja ka äädikas, isegi müügis oleva 80%, ei haisenud nii hullusti kui praegune. Pole ise kunagi konserveerimisel kasutanud, peamiselt ikka puhastusvahendina, wc potid, kraanikausid ja ka aknad ning põrandad, kuna kassid-koerad ka majas, sai igal päeval põrandad nõrga äädikalahuga niiske lapiga üle pühitud, minut tuulutamist ja värske lõhn majas, nüüd võid tuulutada kasvõi mitu tundi, ikka vänget äädikalõhna tunda, aga puhastusvõime vähenenud, juba kümmekond aastat kasutan äädika asemel sidrunihapet.
Kati 25. märts 2019 11:05
Inimkond on ikka mandunud.Ei usu et vanavanemate ajal nii palju äädikamürgitusi oli.
Kõik kommentaarid

SISUTURUNDUS