Lapsed

Allaneelatud patarei võib ohustada väikelapse elu (1)

Toimetas Triinu Laan, 22. märts 2019 09:16
Foto: ALDO LUUD
Üha suuremale patareide leviku tõttu on lastel sagenenud patareidest põhjustatud  mürgistusjuhtumid. Eelmisel aastal  registreeriti mürgistusteabekeskuses 28 juhtumit, tänavu juba 5 juhtumit. Arv tõuseb aasta aastalt.

„Meie ümber on aina enam patareidel ja akudel töötavaid õnnitluskaarte, kelli, kalkulaatoreid, LED-küünlaid, mänguasju jne. Patareid ja akud paiknevad samas keskkonnas, kus toimetavad väikesed lapsed. Tulenevalt lapse arengustaadiumist pakub senikogematu huvi ning väikelastel liigub kõik uus esimese asjana suhu,“ selgitab terviseameti mürgistusteabekeskuse juht Mare Oder.

Samal teemal

Ennekõike on ohustatud alla 4-aastased lapsed, ent kõige sagedamini on mürgistusinfo keskus pidanud konsulteerima 1-2-aastaste laste vanemaid.

Tavaliselt ei oska lapsevanemad patareidest tingitud ohte tajuda, ent helistatakse eelkõige seetõttu, et lapse muutunud käitumist (nt pidevat oksendamist ja söögiisu kadumist ilma viirushaigestumiseta, käe rusikani kurku toppimist, öökimist, nuttu) kuidagi seletada ei osata. Alles muude võimlauste kontrollimiseks konsultandi küsimusele patareide võimalikust kättesaadavusest kodudes on selgunud, et need on vedelenud kapil, riiulitel ja väikesed lapsed on saanud nendega üsna vabalt mängida, patareisid on leitud lapse suust ka varem.

Ohtlik on patareide neelamisel selles olevast energiahulgast tulenevad põletused limaskestadel, halvemal juhul on põletus limaskesta läbiv ning vigastada võivad saada ka läheduses olevad veresooned. Kui õnnetusele piisavalt kiiresti ei reageerita, võivad tagajärjed olla eluohtlikud või vajada väga pikaajalist ravi.

Eriti tähelepanelik  tuleb olla üle 20mm diameetriga tablett- või nööp-patareide neelamiskahtluse korral. Mõningatel rasketel juhtudel on ilmnenud  põletused juba 2-2,5 tunni möödudes. Alla 1-aastasele lapsele on ohtlik juba 15.6-16 mm läbimõõduga patareid.

Kui vanemad pole märganud lapse poolt patarei neelamist, on edasised tervisekaebused mittespetsiifilised (palavik, köha, valu rinnaku taga) ning õige diagnoosi panemine võib viibida.

Lapsevanemad peaksid veenduma, et nende kodudes olevatel patareitoitega mänguasjadel  oleks vastav kruvikinnitus. Iga üle 15mm läbimõõduga patarei allaneelamise või kahtluse olemasolul tuleks helistada viivitamatult mürgistusinfoliinile 16662 või minna lähimasse erakorralise meditsiini osakonda ja püüda kindlaks teha allaneelatud patarei tüüp; mitte püüda kannatanul esile kutsuda oksendamist. Enamus juhtudel saab lihtsa röntgen-uuringuga teha kindlaks patarei asukoha seedetraktis. Söögitorus peetumise korral on võimalik patareid endoskoopiliselt eemaldada; kui mingil põhjusel ei pöörduta haiglasse, siis tuleb kindlasti jälgida kannatanut. Kehatemperatuuri tõusu, rindkere-ja kõhuvalu, oksendamise ning veriroe tekkimise korral tulekskiiresti võtta ühendust arstiga või helista 16662.

Patareid võivad põhjustada jäävaid kahjustusi ka kõrva või ninna sattudes. Eriti ohustatud on väikelapsed ja eakad inimesed. Kaebused, mida tuleb sellistel juhtudel eriti jälgida oleksid: kõrva- ja ninaärritus ning -valu. Võimaliku patarei sattumisel kõrva või ninna ei tohi mingil juhul kasutada selle eemaldamisel kõrva- või ninatilku! Need vedelikud võivad tekitada täiendavaid vigastusi.

Terviseameti mürgistusteabekeskuse infoliin 16662 on  avatud ööpäevaringsel kõikidel nädalapäevadel nii elanikele kui ka tervishoiutöötajatele.