Lapsed

TUULERÕUGED ON KOHAL! Vaata, mis veel peale briljantrohelise aitab villide vastu (6)

Toimetas Sirje Maasikamäe, 26. märts 2019 15:15
Briljantrohelisega tupsutades on laps rohelisetäpiline veel nädalaid pärast tuulerõugete põdemist.Foto: Vida Press
Tuulerõugete vesivillide tupsutamiseks on briljantroheline vana hea tuntud vahend. Apotheka proviisor Kristiina Sepp selgitab, millised on moodsamad vahendid vaevusi leevendada.

Ehkki tuulerõugete korral briljantrohelise kasutamisele mitmeid alternatiive, eelistavad paljud vanemad lapse tuulerõuge vesiville just briljantrohelisega tupsutada põhjendusega, et siis on näha, kui palju täppe iga päev juurde tekib. Samas tuleb briljantrohelisega arvestada, et laps on rohelisetäpiline veel nädalaid pärast tuulerõugete põdemist, lisaks on rohelised kõik voodilinad, lapse rõivad, käterätikud ja kaisukarud.

  • Eelistatuim kaasaegne vahend tuulerõugete tupsutamiseks on spetsiaalne PoxClin vaht, mis oma jahutava efekti tõttu leevendab tuulerõugetest põhjustatud vaevusi. Seda kasutatakse tuulerõugetest põhjustatud ärrituse, sügeluse, põletustunde ja tundlikkuse leevendamiseks. Jahutav ja nahka rahustav toime on suurem, kui vahtu hoida külmkapis. Vahtu sobib jätkuvalt kasutada ka siis, kui täppidel on koorikud peal.
  • Sobivad ka erinevad antiseptilised dekpantenooli sisaldavad niisutavad kreemid ja salvid.
  • Koorikuid pehmendavalt mõjub ka taruvaigu ja mesilasvahaga Kriimusalv.
  • Tuulerõugete vesiville võib tupsutada teepuuõliga, vajadusel võib seda ka veidi lahjendada kui lõhn lapse jaoks liiga intensiivne tundub.
  • Tuulerõugeville kuivatab hästi  antimikroobse toimega saialilletinktuur.
  • Sügeluse leevendamiseks ja villide kuivatamiseks kasutatakse ka mentoolpiirituse või menovasiini lahust, millel on jahutav ja kuivatav ning sügelust vähendav toime.
  • Hästi toimivad ka joodi vesilahus, tavaline viinalahus ning erinevad antiseptilised spreid nagu Cutasept, Pharmacare jne.
  • Sügeluse vähendamiseks on kindlasti soovitatav kasutada  allergiaravimeid – vastavalt vanusele tilgad (vajalik retsept), lahus või tabletid.
  • Kõrge palaviku korral vajab laps palavikualandajat.

Samal teemal

Tuulerõuged on haigus, millest paljude arvates pääsu ei ole ning seetõttu arvatakse, et hea oleks see haigus lapsena ühe korra läbi põdeda. Harva küll, aga siiski on võimalik tuulerõugetesse jääda ka rohkem kui ühel korral, mistõttu lapse sihilik nakatamine ei ole mõistlik, sest tuulerõugetega võivad kaasneda mitmed tüsistused alates bakteriaalsetest mädapõletikest kuni viirusest põhjustatud närvisüsteemi tüsistusteni.

Kui on kindel, et tuulerõugeid pole lapseeas põetud, siis on võimalik lasta end ka vaktsineerida. Varasemat põdemist/mittepõdemist on võimalik vereanalüüsi abil kindlaks teha.

Vaktsineerima peaksid end kõik naised, kes planeerivad rasedust ja kes ei ole haigust põdenud, sest raseduse ajal tuulerõugete põdemine võib arenevale lootele ohtlik olla. Vaktsineerimist soovitaks ka nendele, kes põevad mõnda kroonilist haigust, sest neil avalduvad tüsistused tõsisemalt.