Hea nõu

ERITI OHTLIK MEESTELE: nendega juhtub aiatöödel poole rohkem õnnetusi kui naistega 

Toimetas Sirje Maasikamäe, 27. märts 2019 16:49
Koduaia ühed ohtlikumad tegevused on on okste lõikamine ja heki pügamine.Foto: Vida Press
Kuigi kodustes aiatöödes ja tervisespordi harrastamises ei oska inimesed tihti ohtu näha, algab kevadel nende tegevustega seotud õnnetuste kõrgperiood.

Seesami õnnetusjuhtumikindlustuse tootejuhi Dagmar Gildeni sõnul muutub lume sulades ja kevade saabudes oluliselt õnnetusjuhtumite iseloom. Kahjude nimekirja troonivad aiatöödega seotud kahjud ning neile järgnevad tervisespordiga tegelemisel tekkinud kahjud. Õnnetuste statistikat juhivad mehed, kellega juhtub õnnetusi lausa poole rohkem kui naistega.

Samal teemal

 Koduaia ohtlikuim töö on okste lõikamine

„Peamised kevadised kahjud, millest kindlustusseltsi teavitatakse, on lihaste venitused, liigeste nihestused, haavad, muljumised, luumurrud ja põrutused. Koduaia kõige ohtlikumateks tegevusteks on okste lõikamine ja heki pügamine, redelil ronimine, sae kasutamine ja kasvuhoone korrastamine. Selliste õnnetustega kaasnevad kahjuhüvitised jäävad 1300-2000 euro juurde. Õnnetused ei juhtu aga alati kõrgele ronides. Kui vaadata õnnetusjuhtumikindlustust üldiselt, siis ligi pooltel juhtudest saadakse vigastus hoopis kukkumise tõttu samal tasapinnal,“ tegi Gilden ülevaate levinumatest õnnetustest.

 Kindlustaja sõnul ei ole aiatöödes iseenesest midagi ohtlikku, kuid pahatihti kipuvad aiaomanikud ja aktiivsed rohenäpud esimeste soojemate ilmadega lihtsalt liiga palju korraga ette võtma, mistõttu on ka hooletusest tingitud õnnetused kärmed juhtuma.

„Aedade äärest pole veel lumehunnikudki ära sulanud, kui juba lammutatakse vana kõrvalhoonet või puukuuri, lohistatakse suuri ja raskeid kivisid ning tehakse teisi talvel plaani võetud aiatöid. Seda kõike ühe nädalavahetuse jooksul.“

 Gilden soovitab enne aias tööle asumist vaadata talvekorteris olnud töövahendid üle, et veenduda nende ohutuses. Vana puitredel olgu tugev ja terve, saag töökorras ning tööohutusvahendid käepärast. Kindlasti tuleb üle vaadata kasvuhoone. Kui mõni klaasidest on talve jooksul purunenud, siis tuleb enne kätega mullas tööle hakkamist veenduda, et maapind ei peida endas ühtki ohtlikku klaasitükki. Suurte kivide ja teiste raskete esemete liigutamiseks soovitab kindlustaja kutsuda abiline appi ning võimalusel kasutada tööd lihtsustavaid abivahendeid.

Ohtlikud ülekäigurajad

Lisaks aiatöödele juhtub talve ikkest pääsenud inimestega õnnetusi ka tervisesporti harrastades. „Kui talvisel ajal näeme just talispordiga seotud õnnetusjuhtumeid, siis kevadel armastavad inimesed pallimänge ning jalgrattasõitu. Kaherattaliste hooajal juhtub enim õnnetusi metsateedel ja ülekäiguradadel ning lastega kodu- või kooliteel. Pallimängu harrastavatel inimestel aga nii palliplatsidel kui ka kodus palli kõksides,“ loetles Gilden.

Kindlustaja sõnul tegijatega paraku ikka juhtub ning õnnetusi päriselt ära hoida ei saa, kuid täielik keskendumine sportimisele ja turvavarustuse kasutamine aitavad sporditegemise ja kevade nautimise hulga turvalisemaks muuta. Ratta puhul kuuluvad turvavarustusse hämaras vilkuv valge tuli ees ja punane taga ning vähemalt ühe ratta mõlemal küljel kollane või valge helkur. Kiiver pole Eestis küll kohustuslik, kuid see abiline võib päästa elu ja peaks seetõttu kuuluma igas vanuses ratturi turvavarustusse