Keha

APPI, MIS SEKSIST SAAB? 8 olulist seika, mida peaksid teadma üleminekuaastatest (28)

Ohtuleht.ee, 6. märts 2021 15:00
Mõnele valmistab seks vanemaks saades hoopis suuremat naudingut kui nooremana.Foto: Viad Press
Üleminekuaastad on suur tabu, millest ei taheta eriti palju rääkida, aga ka pärast menopausi on elu, julgustavad naistearstid. Üleminekuaastate esimesed häired võivad anda tunda juba neljakümneselt.

Näokarvad hakkavad kasvama, tupp kuivab ja seks lõpeb. Naine muutub higistavaks ja vastikuks olendiks, kellega koos ei taha keegi olla. On see tõesti nii? Kindlasti mitte, ütlevad naistearstid. Siin on mõned olulised küsimused ja vastused. 

1. Millal algavad üleminekuaastad ja kuidas seda ära tunda?

Üleminekuaastaid ennustavad sageli tsüklihäired. Ka meeleoluhäired, unehäired ja liigesevalud võivad kõnelda östrogeenitaseme langusest. Üleminekuaastad võivad alata isegi 30aastaselt, aga siis räägitakse varajasest menopausist.

2. Kas üleminekuaastad algavad samal ajal kui emal?

Sageli on see tõesti nii, mistõttu tasub teemat arutada nii ema kui emapoolsete sugulastega. See võib anda vihjeid, mis eas ja missuguseid häireid on oodata. Samas on kõik siiski individuaalne.

3. Kas naine muutub üleminekuaastatel tigedaks vanamutiks?

Suurem ärrituvus on tõesti üks tavalisemaid üleminekuea tunnuseid, mida tunneb üle 90% naistest, kelle östrogeenitase on langenud.  Samas on üleminekueas naistel teisigi põhjusi, miks tunda masendust ja ärritust. Selles vanuses teevad naised sageli pikki tööpäevi, lapsed on murdeeas ja vanemad vajavad juba hoolt.

4. Kas jooga ja aiatöö aitavad ka ärrituse vastu, kui ei taha teha hormoonasendusravi või ravimeid võtta?

Mõnele piisab tõesti leevenduseks joogast, kõndimisest, tantsimisest, aiatööst. Liikumine vähendab kindlasti menopausi häireid. Paljudel naistel paraneb vanemaks saades enesekindlus ja nad alustavad kas või balleti- või kõhutantsutrenniga, milleks nooremana puudus julgus. Stressi leevendab ka muusika, kultuur.

Kindlasti peab vaatama, et naine saaks piisavalt D-vitamiini juba enne üleminekuaastaid. See vähenndab mitmete haiguste riski.

5. Kui kaua häired kestavad?

6. Aga seks? Mis sellest saab?

Ka see ei lõpe, ütlevad naistearstid. Vastupidi – mõnele valmistab seks vanemaks saades hoopis suuremat naudingut kui nooremana. Mõni naine leiab seksuaalsuse alles pärast neljakümnendaid. Nii mõnedki tunnevad end vanemana palju enesekindlamalt kui noorena ega lase seksi ajal end häirida mõnest rasvarullist kõhul.

Tupe limaskest tõesti õheneb ja naine võib tunda kipitust ja kihelust, aga ka selle vastu leiab apteegist abi.

7. Kas pärast menopausi algabki vanadus?

Kui elame kaua, siis mingil hetkel algab ikka vanadus, aga see ei seostu menopausiga.

8. Kas menopausis on ka midagi positiivset?

Hea on see, et pole vaja muretsetseda rasedaks jäämise pärast ja mingil hetkel hakkab ka stress vähenema. Paljudel naistel jääb pärast menopausi lõpuks aega asjadele, mis neid ennast tõeliselt huvitavad.

Allikas: Me Naiset

Samal teemal

04.10.2021
JÄLLE VASTIKUD KARVAD! 5 peamist põhjust, mis paneb naistel vuntsid kasvama
20.08.2021
ÕHTUL VÕI HOMMIKUL? 4 põhjust, miks seksiks on parim just see aeg!
14.08.2021
KUULUS PSÜHHOTERAPEUT SELGITAB: selline on peenisetarkus, mida tasub kuulata!
09.08.2021
NAISTEARST MENOPAUSIST: nende seikadega ei oska naised sageli arvestada