Keha

HIINA MEDITSIIN SOOVITAB: kui su keha vajab puhastust, sobivad need taimed ja toidud (18)

Toimetas Sirje Maasikamäe, 3. mai 2020 12:24
Kevadel sobivad toiduks kõik laugulised ja rohelised taimed.Foto: Vida Press
Puhastumise teooriaid on väga palju. Traditsiooniline Hiina meditsiin soovitab pöörata tähelepanu sellele, kuidas toetada oma keha loomulikul viisil ilma radikaalsete meetoditeta.

Hiina meditsiini järgi on puhastumisel olulisteks organiteks maks, magu, soolestik, kopsud ja neerud, kirjutatakse Tervise Alkeemia blogis. Kopsude all mõeldakse nii hingamist kui ka nahka, kuna kopsud vastutavad naha funktsioneerimise ja puhastumise eest. Kui me hoiame need organid normaalselt töös, ei ole vaja organismi puhastada. Tänapäeval on küsimus pigem selles, kas ja kuidas suudame praeguse elutempo, toitumise ja keskkonna mõjutuste juures oma organismi puhtana hoida.

Samal teemal

Mida teha, et need organid funktsioneeriksid?

Oluline on järgida looduse- ja ööpäevarütme. Kevadele on iseloomulik qi liikumine väljapoole. Puudel liigub mahl pinnale ja paneb pungad paisuma. Kehas peaks qi samuti liikuma keha pinnale. Seda saame mõjutada maitsetega. Hiina meditsiini kohaselt on igal maitsel oma ülesanne. Magus toniseerib (liigselt tarbides hoopis seiskab), mõru viib energia allapoole, soolane pehmendab, hapu sulgeb (kootab) ning terav viib üles ja väljapoole.

Kevadel on vaja tuua energia väljapoole ja terav maitse on see, mis seda teeb. Ühtlasi aitab terav maksa energia liikuma saada ja maksa puhastada. Kevadel sobivad toiduks kõik laugulised ja rohelised taimed.

Väga hea on karulauk, mis on olemuselt terav ja soojendav. Lisaks on see üks parimaid keha puhastajaid, soodustab seedimist ning turgutab immuunsust . Näiteks võid teha karulaugu- ja võilillelehtede pestot. Need kaks taime koos mõjuvad hästi maksale ning vähendavad kehas põletikulisi protsesse.

Kevadesse sobib värske ingver, kuna ta mõjutab magu ja kopse. Kuivatatud ingver mõjutab rohkem neerusid, kõhunääret ning soojendab keha seestpoolt. Juhul, kui oled külmetunud, siis võta värsket ingverit (paneb energia liikuma keha väliskihis), aga kui sul on pidevalt külmatunne, siis sobib kuivatatud ingver.

Kuna meie seedesüsteem on talvel aeglasem, tuleb seda kevadel ergutada. Kui energia (sh toit) soolestikus seiskub, tekib kuumus (kuumus soolestikus = kõhukinnisus, halvalõhnaline väljaheide, halvalõhnalised gaasid). Käärsooles ja jämesooles seiskunud jääkained imenduvad tagasi organismi ning väljenduvad aknena suuümbruses.

Kui kuumus on maos või jämesooles, on sümptomiteks kõhukinnisus, väsimus, alakõhu pinge, kõrvetised, halb hingeõhk või halb maitse suus, veritsevad igemed.

Oluline on saada soolestik tühjaks, selleks sobivad erinevad tinktuurid, nt seedimist toetav tinktuur või koirohutinktuur. Mõru maitse pärast sööki aitab viia toidu allapoole ja liigutab energiat.

Tsitruseliste koor on pehmema toimega ning paneb samuti seedekulglas energia (sh toidu) liikuma. Hiina meditsiinis kasutatakse põhiliselt mandariinikoort. See on mõru ja veidi terava toimega ning aitab ka kehast niiskust välja viia. Niiskus kehas tähendab limaseid eritisi (krooniline nohu, valgevoolus, rögaeritus), kehakaalu tõus, pidev väsimus. Niiskus tuleb piimatoodetest, nisujahust, suhkrust ja temperatuurilt külmadest toitudest-jookidest. Kõhunäärme ehk põrna energia töötleb niiskust ja talle ei meeldi külm. Seega on soovitame juua sooja vett.

Kui niiskust on palju, langeb immuunsus, (pea on paks ja uimane), inimene ei suuda keskenduda ja uut infot vastu võtta. Eriti tähtis on laste puhul, et niiskus ei koguneks.

Niiskust aitavad kehast välja viia veel hirss (pudruna) ja pisarhein. Viimane tugevdab ka seedimist.

Seller ja petersell soodustavad urineerimist ja viivad jääkained välja. 

Kasemahl on väga hea neerude puhastaja.

Taimede ja teede kuuri pikkus sõltub inimesest ja aastaajast, aga üldjuhul ei pea enam kasutama, kui sümptomid kaovad.

Puhastumise juures on oluline ka soolestiku mikrofloora. Kõige parem on keha toetada hapendatud ja fermenteeritud köögiviljade (kapsas, porgand, kurk), kombucha, teeseene ja vesikeefiriga. Meil soovitatakse sageli piimatooteid (keefir), aga parem oleks, kui see ei ole piimatoode. Hiinlastel on ütlus, et kui kõht läbi ei käi, siis aju ei tööta.

Artikli täisteksti leiad SIIT