Keha

TRENN VÕI RAHA? Teadlased teavad, kumb teeb sind õnnelikumaks 

Ohtuleht.ee, 9. aprill 2019, 13:57
Vaimsele tervisele mõjub kõige paremini mõõdukas trenn.Foto: Vida Press
Raha eest ei saa õnne osta. Aga raha eest saad soetada näiteks spordiklubi liikmekaardi – ja see võib sind tõesti õnnelikumaks teha.

Uue Oxfordi ja Yale`i ülikoolis tehtud uuringu järgi on meie vaimsele tervisele liikumine olulisem kui raha. Mainekate ülikoolide teadlased võrdlesid 1,2 miljoni ameeriklase kehalist aktiivsus ja meeleolu. Inimestelt küsiti, kui sageli on neil viimase 30 päeva jooksul olnud halb enesetunne näiteks stressi, depressiooni või emotsionaalsete probleemide tõttu. Neilt küsiti ka sissetuleku ja kehalise aktiivsuse kohta. Valida oli võimalik 75 liiki tegevuse hulgast – alates muruniitmisest ja lapsehoidmisest lõpetades rattasõidu ja jooksmiseni.

Aktiivsed inimesed on õnnelikumad

Samal teemal

Uurijad leidsid, et need, kes liikusid regulaarselt, tundsid end halvasti umbes 35 päeval aastas. Passiivse eluviisiga inimestel oli halbu päevi aastas keskmiselt 18 päeva rohkem.

Uurijad leidsid, et kehaliselt aktiivsed inimesed tundsid end sama hästi kui need, kes olid passiivsed, aga teenisid  umbes 25 000 dollarit aastas.  Et saavutada sama õnne-efekt, mida pakub sport, on vaja teenida palju rohkem raha. 

Kui see ei tähenda, et mida rohkem teed sporti, seda õnnelikum oled. Uuringus leiti, et kehaline aktiivsus parandab vaimset heaolu ainult teatud piirides. Ideaalselt mõjuvad 3–5 trenni nädalas, mis kestavad 30–60 minutit.  Seevastu nende vaimne tervis, kes tegid päevas üle kolme tunni trenni, oli isegi halvem kui pigem passiivsete inimeste oma.

Samuti toodi välja, et vaimsele tervisele mõjuvad paremini spordialad, kus on vaja suhtlemist, nt meeskonnaalad.

Aga on päris selge, et hästi mõjuvad ka muud alad, kas või rattasõit, aeroobika või jõusaalis käimine!

.Allikas: Business Insider