Hea nõu

PANE SOOLESTIK PAREMINI TÖÖLE! Need viis reeglit hoiavad seedimise korras 

Ohtuleht.ee, 22. veebruar 2021 07:00
Kui sööd päevas vähemalt 25 g kiudaineid, hoiab see eemal paljud soolteprobleemid. Foto: Vida Press
Häired soolestikus mõjutavad kogu keha, mistõttu on kasulik oma seedimine korras hoida. Järgi kindlasti neid viit soovitust! 

1. Liigu regulaarselt

Need, kellel on n-ö tundlik kõht ja soolteprobleemid, peaksid endalt esimesena küsima, kas nad liiguvad piisavalt. Igasugune liikumine parandab seedimist, ka venitamine. Siis on kindlasti vähem kõhukinnisust ja gaase nind soolestik toimib paremini.

2. Ei tubakale!

Kui suitsetad, jäta see rumal komme kindlasti maha. Tubakas mõjutab vägagi soolte tervist, sest see muudab soolestiku mikrofloorat.

3. Võta D-vitamiini

D-vitamiini puudus mõjutab ka soolestiku tööd. Seda olulist vitamiini saab päikesepaistest, kalast, munast ja piimast. D-vitamiini puudus tekib kergemini eakatel ja neil, kes liiguvad vähe väljas. D-vitamiini puudus mõjutab ka südame-veresoonkonda. D-vitamiini soovitatakse juurde võtta aasta ringi. 

4. Söö kiudaineid

Kui sööd päevas vähemalt 25 g kiudaineid, hoiab see eemal paljud soolteprobleemid. Väga palju kiudaineid sisaldavad täisteratooted. Kiudaineid saad ka puu- ja juurviljadest, pähklitest, mandlitest ja seemnetest.