Keha

NAISTEARST ANNAB NÕU: nii mööduvad üleminekuaastad kergemini! 

Toimetas Sirje Maasikamäe, 30. november 2020 05:00
Esmatähtis on naise elustiil: tervislik toitumine, füüsiline aktiivsus, head suhted, positiivne ellusuhtumine. Foto: Vida Press
Menopaus on nagu puberteediaeg, mil kehas toimuvad suured hormonaalsed muutused, millega kohanemisel on naistel sageli raskusi. Confido meditsiinikeskuse naistearst Urve Pappa annab soovitusi, kuidas üleminekuajaga seotud vaevusi leevendada.

Mis on menopaus?

Samal teemal

Menopaus on bioloogiline nähtus, mil munasarjad lõpetavad munarakkude tootmise, hakkab langema naissuguhormoonide – östrogeeni ja progesterooni – tase, mis omakorda viib ebaregulaarse tsükli ja menstruatsioonide lakkamiseni. Menopausist räägime, kui menstruatsiooni ei ole olnud üle aasta. Sellele eelneb üleminekuaeg ehk perimenopaus, mida vahel kutsutakse tagurpidi puberteediks.

Mida naised sageli ei tea või millega nad ei oska arvestada?

Keskmiselt algab menopaus 50–55aastaselt. Üleminekuiga võib alata juba peale 35. eluaastat, kuna ovulatoorseid tsükleid hakkab jääma vähemaks ning viljakus langeb. See kõik on väga individuaalne ja seotud nii perekondliku geneetilise fooni, elustiili, kaasuvate haiguste ja ravimite kasutamisega.

Sageli ei teata, et kui menopaus algab enne 40. eluaastat, siis tõuseb oluliselt risk luude hõrenemisele ehk osteoporoosile ja südame-veresoonkonna haigustele. Kui menopaus ei ole alanud 57.–60. eluaastaks, tõuseb risk hormoonsõltuvate kasvajate esinemisele nagu rinna-, emaka- ja munasarjavähk. Kui eri põhjustel on kirurgilisel teel või keemia-kiiritusravi tagajärjel toimunud munasarjade talitluse järsk lõppemine, siis on ka kaebused sageli palju tugevamad, äkilisemad kui loomuliku menopausi puhul.

Milliste probleemidega peaks kindlasti arsti poole pöörduma?

Iga naine kogeb üleminekuaega ja menopausi erinevalt. On naisi, kellel kogu see periood kulgeb eriliste kaebuste ja terviseprobleemideta. Samas on rohkem naisi, kellel hormoonide produktsiooni langus vallandab rea ebameeldivaid sümptomeid.

Naise viljakate aastate jooksul toodavad östrogeeni peamiselt munasarjad, et stimuleerida iga kuu munarakkude vabanemist. Östrogeenil on kehas ka palju teisi funktsioone, kuna östrogeeni retseptoreid asub paljudes organites. Just seetõttu võivad naised üleminekueas kogeda täiesti erinevaid sümptomeid erinevates organsüsteemides.

  • Sageli on esmaseks märgiks tsükli muutumine ebaregulaarseks,
  • menstruatsioonid võivad muutuda nii verevaesemaks kui -rohkemaks.
  • Tavalisemad östrogeenide puudusest tingitud kaebused on kuumahood,suurem (eriti öine) higistamine, väsimus, energiapuudus, unehäired, lihaste-liigeste valud, liigeste jäikus, peavalud, südame rütmihäired, vererõhu kõikumised, meeleolumuutused, kaalutõus, tupekuivus, sagedasem urineerimine, põietalitluse häired ja libiido langus.
  • Kaebused võivad pärast menstruatsioonide lõppemist kesta aastaid.
  • Pikemaaegsed sümptomid on risk osteoporoosile ja südamehaigustele.

Sellel perioodil on soovitatav regulaarne tervisekontroll nii perearsti kui günekoloogi juures. Kindlasti on vaja pöörduda naistearsti poole, kui esinevad väga pikad vererohked menstruatsioonid, elu ja tööd segavad kuumahood, unehäired, ja meeleolumuutused.

Mis on hormoonasendusravi? 

Hormonaalsetest muutustest, östrogeenitaseme langusest tingitud kaebuste raviks kasutatakse hormoonasendusravi (HAR). See on põhjalikult väljatöötatud ravi, mis on maailmas olnud kättesaadav üle 60 aasta. HAR sisaldab bioloogiliste ehk kehaomaste östrogeenide väikeseid annuseid.

HARi ei saa võrrelda antibeebipillidega, kus kasutatakse valdavalt sünteetilisi naissuguhormoone. Sellega asendatakse seda, mida kehas endas on jäänud väheseks ja läbi selle saab leevendada hormoonivaegusest tingitud kaebusi. Naised, kellel healoomulise kasvaja või vererohkete menstruatsioonide tõttu on eemaldatud emakas, saavad kasutada ainult östrogeeni sisaldavaid preparaate-tablette, plaastreid, nahageeli.

Ainult östrogeeni saavad kasutada ka naised, kellele on paigaldatud hormoonspiraal. Muul juhul on vajalik emaka kaitseks, et takistada emaka limaskesta ülemäärast vohamist, kasutada kombineeritud HAR (östrogeen koos progesterooniga).

Mis on hormoonasendusravi plussid ja miinused?

HARi kõige märgatavam toime on menopausi kaebuste vähenemine, elukvaliteedi ja töövõime oluline paranemine. HARi pikaajaline positiivne toime seisneb osteoporoosi ennetuses. Ravi kestus on individuaalne, tavaliselt 5-7 aastat, kuid vajadusel 10-15 aastat. Väga oluline on regulaarne naistearsti külastamine ning vastavalt sünniaastale rindade sõeluuringus osalemine.

Kõige levinum müüt seoses HAR-ga on kaalutõus. Tegelikult täheldatakse kehakaalu tõusu peaaegu kõigil üleminekueas naistel. Selle üheks soodustavaks teguriks on östrogeenide taseme langus.

Looduslikud vahendid ja elustiil

Sageli soovitatakse esimeste üleminekuea vaevuste ilmnemisel proovida looduslikke preparaate, mida eelkõige saab soovitada apteeker. Organismi toetuseks ning kaebuste leevendamiseks saab proovida erinevaid taimseid preparaate, refleksoteraapiat, nõelravi, aroomimassaaži, veeprotseduure, psühhoteraapiat, joogat, hingamispraktikaid.

Kui kaebused paari kuu jooksul ei taandu, siis kindlasti on soovitatav pidada arstiga nõu HAR-iga alustamise suhtes. Eri meetodid võivad käia käsikäes. Lisaks on oluline, pigem esmatähtis naise elustiil: tervislik tasakaalustatud toitumine, mõõdukas füüsiline aktiivsus, head perekondlikud suhted, toetavad sõbrad, hobidega tegelemine, mittesuitsetamine ja alkoholiga mitte liialdamine, positiivne ellusuhtumine.

Menopaus, mis toob kaasa nii füüsilised kui emotsionaalsed muutused, on naise elus uus eluperiood. Teadmised, mis täpselt üleminekueas toimub ja mida võib sellel ajal enda heaks teha, on olulised, muutmaks naise elu paremaks, et see oleks naise elus põnev ja positiivne etapp.