Hea nõu

UNUSTA VALEHÄBI! Nii ennetad hemorroide ja leiad ka leevendust (25)

Toimetas Sirje Maasikamäe, 25. august 2020 07:00
Hemorroidid on sage kontoriinimeste mure.Foto: Vida Press
Hemorroidid on terviseprobleem, millega puutuvad meist kokku väga paljud, kuid eriti kimbutab see istuva eluviisiga kontoritöötajaid või lapseootel emasid. Kuidas hemorroidide teket ennetada ja ravida, selgitab Südameapteegi proviisor Külli Teder.

Proviisori sõnul on hemorroidid tänapäeval kahjuks jätkuvalt tabuteema, mistõttu viivitatakse abi otsimisega viimase hetkeni. Palju enam peaks aga pöörama tähelepanu ennetamisele, eriti siis, kui töö on istuva loomuga ja liikumist vähe. Riskirühma kuuluvad ka lapseootel naised või siis hoopis mehed, kel suur füüsiline koormus. Arstilt või apteekrilt peaks nõu küsima kohe, kui vaegus tekib ja seda valehäbita!

Samal teemal

“On levinud müüt, et hemorroidid vaevavad vaid vanemaid inimesi. Uuringute järgi võib see mure aga esineda juba pea igal teisel keskealisel inimesel ning ei sõltu soost,” selgitab Teder ning lisab, et probleem sageneb vanusega, kuna keha sidekoed muutuvad nõrgemaks. Kõige enam vaevab delikaatne terviseprobleem 45–65-aastaseid. Samuti võivad hemorroidid tekkida raseduse ajal.

Nagu veenilaiendid

Südameapteegi proviisor selgitab, et hemorroidaalkude päraku lõpposas on olemas igal inimesel ning on vajalik pärakukanali sulgemiseks ja roojamise kontrollimiseks. Ka selles koes on olemas veresooned. “Probleem tekib koe suurenemisel. See võib juhtuda side- ja elastse koe nõrgenemisel või rõhu tõusmisel päraku piirkonna veenides.” Tederi sõnul on terviseprobleemi sümptomiteks tavaliselt hele veri tualettpaberil või väljaheites, sügelus-kihelus, aga ka limaeritus pärakust ja hemorroidisõlmede väljalangemine soole tühjendamisel.

Hemorroide võivad põhjustada mitmed asjaolud. “Näiteks võivad need olla probleemiks inimestele, kes kannatavad tihti kõhukinnisuse või -lahtisuse all või lükkavad pidevalt roojamisvajadust edasi. Samuti võivad sellega kokku puutuda istuva eluviisi ja vähese liikumisega inimesed, aga paraku ka rasedad,” selgitab Südameapteegi proviisor lisades, et istudes surutakse suured alakeha veenid kokku ja tekib veenipais. Veri jääb soontesse seisma ning venitab sooneseina, tekitades veenikombu. Antud murega võivad kokku puutuda ka rasket füüsilist tööd tegevad inimesed.

Foto: Pexels

Muuda harjumusi

Hemorroidide tekkimist saab tavaliselt ennetada lihtsate korrektuuridega oma igapäevastes toimingutes. “Nagu tervise puhul ikka, on väga palju seotud sellega, kuidas toitud, hügieeni eest hoolitsed või palju liikumisse panustad. Aktiivne eluviis hoiab ainevahetuse korras ja aitab vältida kõhukinnisust või -lahtisust. Istuv eluviis on tänapäeval üks meie suurimaid vaenlasi. Seega võiks igas tunnis kindlasti vähemalt viis minutit liikuda, et vereringlus ja ainevahetus uuesti käivituks,” soovitab Külli Teder.

Foto: Pexels

Kuidas ravida?

Mida teha siis, kui hemorroidid siiski liiga teevad? Proviisori sõnul saab kergema mure korral abi käsimüügis olevatest geelidest-salvidest ja raviküünaldest, mis aitavad leevendada hemorroididega seotud kaebuseid. Enda murele sobiva lahenduse leiab apteekriga konsulteerides.

Lisaks kreemidele-salvidele võib üldist tervise heaolu toetada ka toidulisanditega, mis aitavad tugevdada veresoonte seinu või sisaldavad sidekoe arengule vajalikku C-vitamiini.

Kindlasti on mõistlik pöörduda murega ka arsti poole, eriti kui probleem muutub krooniliseks ja põhjustab olulist elukvaliteedi langust. Doktor hindab olukorda ja määrab edasise ravi. Teder rõhutab, et probleemi tekkimisel ei tohiks karta spetsialistidelt abi küsida. “Siin ei ole midagi piinlikku, see on paljusid inimesi vaevav igapäevane mure, millele saab õigete võtetega leevendust,” rõhutab ta lõpetuseks.