Keha

TEE ÕIGE TOIDUVALIK! Nii hoiad kõhubakterid tasakaalus ja kaal ei tõuse 

Tervis Pluss, 7. veebruar 2020 07:00
Häid probiootilisi baktereid saab maitsestamata jogurtist. Foto: Vida Press
Kui soolestikubakterid on tasakaalus, oled terve ja energiline. Mida süüa, et soolestikus valitseks tervislik bakterikooslus ja kehakaal ei tõuseks?

Ära liialda magusaga, sest töödeldud magusad tooted sisaldavad suures koguses lihtsuhkruid, mis soodustavad just nende bakterite kasvu, kes on seotud ülekaaluga. Samuti võib magusaga liialdamine kaasa tuua kasulike bakterite vähenemise ning selle tulemusena pärmseente arvukuse tõusu.

Samal teemal

Ära liialda küllastunud rasvadega, sest see võib vähendada kasulike Bifidobacteriumi esindajate arvukust. Liigne rasvase toidu söömine suurendab sapphapete sisaldust soolestikus ning võib põhjustada terviseprobleeme.

Tähtis on süüa regulaarselt. Oluline on süüa kolm korda päevas sooja toitu, et varustada keha toitainetega vajalikus koguses ja vahekorras, vajalikul ajal ja piisava kiirusega. Toidukordade vahel võiks olla vähemalt kolm tundi.

Süüa tuleb mitmekesiselt, et kõik vajalikud ained kätte saada. Igapäevaselt võiksid jälgida, et saaksid kompleksseid süsivesikuid (täisteratooted, puu- ja köögiviljad), kõrgekvaliteedilisi valke (piimatooted ja muna või liha/kala), kiudaineid (täisteratooted, puu- ja köögiviljad) ja vajalikke rasvu (kala, seemned, pähklid, külmpressitud taimsed õlid).

Kõik toitainete grupid võiksid nädala lõikes (ideaalsel juhul igapäevaselt) olla su menüüs esindatud. Söö näiteks:

• hommikusöögiks kompleksseid süsivesikuid sisaldavaid toiduaineid (täisteratooteid, puuvilju, marju),

• lõunasöögiks mõõdukas eine, mis sisaldab nii kompleksseid süsivesikuid (köögivilju, riisi, tatart, ka kartulit, kuid mitte igapäevaselt) kui ka kõrgekvaliteedilisi valke (liha, kana, kala),

• õhtusöök võiks olla väga mõõdukas ja samuti sisaldada kõiki vajalikke toitainete gruppe, näiteks maitsestamata jogurt marjadega, puuviljad või köögiviljad, lisaks kohupiim, muna või kala.

Probiootikume võid lisaks võtta näiteks siis, kui käsil on antibiootikumikuur või soole mikrofloora on mõnel muul põhjusel tasakaalust väljas.

Häid probiootilisi baktereid saab omastada ka toidust, näiteks fermenteeritud piimatoodetest (keefir, maitsestamata jogurt).

Allikas: Tervis Plussi arhiiv, Henri Raska