Keha

KAAL TÕUSEB OOTAMATULT? 9 üllatavat põhjust, miks kilod hakkavad kogunema (3)

Ohtuleht.ee, 30. august 2020, 11:00
Foto: Vida Press
Kui hakkad rohkem sööma ja vähem liikuma, siis sa ilmselt ei üllatu, kui kaal hakkab kerkima. Aga vahel on nii, et teed kõike justkui samamoodi kui enne, aga võtad ikka juurde. Siin on mõned võimalikud põhjused.

Unepuudus

On kaks põhjust, miks vähene uni soodustab kaalutõusu. Kui lähed väga hilja magama, siis on suurem tõenäosus, et sööd hilja õhtul ja saad rohkem kaloreid. Teine põhjus on see, et unepuudus muudab hormoonide tasakaalu – tunned suuremat näljatunnet ja pärast sööki ei tunne nii hästi küllastustunnet.

Foto: Pexels

Stress

Kui su elu läheb liiga pingeliseks, lülitub keha ellujäämisrežiimile Stressihormoon kortisool kasvatab söögiisu. Ja stressiga kipume sööma pigem kalorirohkeid toite. 

Foto: Pexels

Antidepressandid

Kahjuks on mõnede antidepressantide kõrvaltoime kaalutõus. Räägi oma arstiga, kui sulle tundub, et need soodustavad kaalutõusu– võib-olla annab raviplaani muuta.  Kindlasti ära lõpeta omapäi ravi!

Foto: Pexels

Veel mõned ravimid

Ka mõningaid teisi ravimeid seostatakse kaalutõusuga, näiteks teatud skisofreenia või bipolaarse häire ravimeid, aga ka vererõhu-, migreeni- ja diabeediravimeid. Arutage oma arstiga, kas on võimalik leida ravimid, millel oleks vähem kõrvaltoimeid.

Foto: Pexels

Rasestumisvastased vahendid

Vastupidiselt väga levinud arvamusele ei põhjusta rasestumisvastased pillid kestvat kaalutõusu. Mõned naised võivad algul märgata kaalutõusu, kuid enamasti see möödub. Võimalik, et pead pille vahetama.

Foto: Pexels

Kilpnäärme alatalitlus

Kilpnäärme alatalitlusega kaasneb väsimus, nõrkus, külmatunne ja kaalutõus. Su ainevahetus aeglustub ja võtad kergemini kaalus juurde. Kas sul on see probleem, selgitab arst.

Menopaus

Enamik naisi võtab üleminekuaastatel juurde, kuid hormonaalsed muutused pole kindlasti kaalutõusu ainus põhjus. Vananedes ainevahetus aeglustub ja põletad vähem kaloreid. Oluline roll on ka elustiilil – kui vanemaks saades hakkad vähem liikuma, tõuseb ka kaal kergesti. Kui kaalutõus seostub menopausiga, koguneb rasva rohkem kõhupiirkonda kui puusadele ja jalgadele.

Foto: Pexels

Polütsüstilised munasarjad

See on viljakas eas naiste hormonaalne probleem. Polütsüstilises munasarjas on vähemalt 12 pisikest tsüsti. Selle sündroomiga naistel on menstruaaltsükli häired, neil on probleeme rasestumisega ja kaal võib tõusta. Rasv koguneb eriti kõhupiirkonda ja vöökohale. Polütsüstiliste munasarjadega naisi võib kimbutada ka liigne karvakasv ja akne.

Foto: Pexels

Suitsetamisest loobumine