Uudised

OHTLIK LEID: terviseamet leidis kolmest puurkaevust arseeni (1)

Toimetas Sirje Maasikamäe, 22. aprill 2019 15:36
Arseeni päritolu joogivees on selgitamisel.( Pilt on illustratiivne.)Foto: Pexels
Terviseamet ja keskkonnainspektsioon tuvastasid kolme Tartumaa Peipsiääre valla puurkaevu joogivees lubatust kõrgema arseenisisalduse, kinnistu omanikke on leiust teavitatud.

Kauda külas asuvast puurkaevust võetud proovi kohaselt on vee arseenisisaldus 25 µg/l*, mis ületab 15 µg/l võrra lubatud piirnormi. Lisaks võttis keskkonnainspektsioon terviseameti soovil proovi kahest lähedalasuvast Ätte ja Undi külas asuvast puurkaevust. Mõlema proovi analüüsiaktid näitasid lubatust kõrgemat arseenitaset suurusjärgus 25 µg/l* ja 26 µg/l.

Samal teemal

Piirnormi ületava joogivee leviala suuruse määramiseks võtab terviseameti lõuna regioon veeproovid ka Varamõisa, Vara ja Koosa puurkaevudest. Lähikonnas asuva Tammistu puurkaevu arseenisisaldust mõõdeti eelmise aasta lõpus, mil see ei ületanud piirväärtust.

Terviseamet on arseenisisalduse piirnormi ületavate puurkaevude veetarbijaid olukorrast teavitanud, sellist vett ei tohi kasutada joogiks ega toidu valmistamiseks. Madalas kontsentratsioonis ehk koguses 25μg/l ei põhjusta arseen ägedat mürgistust. Aastatepikkusel normist kõrgema arseenisisaldusega igapäevase joogivee tarbimine suurendab kopsu-, põie- ja neeruvähki haigestumise riski, samuti on suurem tõenäosus spetsiifiliste nahakahjustuste tekkeks.

 Arseeni päritolu joogivees on selgitamisel.

Samal teemal

08.07.2021
ÄRA UNUSTA JUUA! 11 põhjust, miks vajad hädasti vett
11.03.2021
PÄÄSTA END OHTLIKUST KÕHUPEKIST! 11 soovitust, mis viivad kindla tulemuseni
05.05.2019
RASEDATE JA LASTE TERVIS OHUS: Pariisi Jumalaema kiriku põleng sulatas sadu tonne mürgist pliid
19.04.2019
RÄSTIKUD ON LIIKVEL! Kui ta salvab, on kõige õigem käituda nii