Hea nõu

MIDA TEEB KOHV SU KEHAGA? 9 head ja halba toimet, mida peaksid teadma (3)

Ohtuleht.ee, 8. september 2020 06:00
Mõõdukas koguses on kohv kasulik tervisele. Foto: Vida Press
Paljudele on kohvijoomine igahommikune rutiin. Aga kuidas see mõjub kehale ja kui palju võib seda jooki juua? 

Äratab üles

Kofeiin annab energiat, turgutab meeleolu ning teeb hommikul virgeks. Kuigi keha ei ladusta kofeiini, annab kohv tunda veel kuus tundi pärast selle joomist. Aga liiga palju kohvi pole hea – see teeb pigem ärevaks.

Foto: Pexels

Häirib und

Liiga palju kohvi võib häirida uinumist. Mõnele inimesele tekitab unetust isegi väike kogus kofeiini, eriti kui juua kohvi enne magamaminekut. Mõju võib tugevneda vananedes. Ja pea meeles, et kofeiini pole ainult kohvis ja tees, vaid ka šokolaadis, energiajookides ja teisteski toitudes.

Foto: Pexels

Mõjutab menopausi

Kofeiin võib võimendada teatud menopausi sümptomeid, nagu kuumahoogusid ja higistamist.

Foto: Pexels

Kaitseb haiguste eest

Paneb südame kloppima

Kofeiin on stimulant ja võib panna südame kiiremini lööma. Enamikule pole see mingi probleem. Aga kui oled väga tundlik kohvi suhtes, võib pulss minna liiga kiireks ja see võib kesta liiga kaua.

Foto: Pexels

Parandab sportlikke tulemusi

Kui harrastad kestvusalasid, näiteks sõidad rattaga, jooksed või ujud, võib kofeiin aidata saavutada paremaid tulemusi ja vähendada lihasvalu. Arvatakse, et paremini mõjub see mittevedelal kujul ehk tabletina, mis võetakse sisse tund enne trenni. Arvatakse, et parim kogus on 200-400 mg, mis vastab 2-4 tassile kohvile.

Tõstab vererõhku

Kohv võib tõsta lühiajaliselt vererõhku, aga vahel ka pikemalt. Kui sul on kõrge vererõhk või südameprobleemid, pea oma arstiga nõu, kui palju kohvi tohid juua.

Foto: Pexels

Tekitab peavalu

Kui tarvitad kofeiini iga päev – olgu kohvi, tableti või energiabatooni kujul, võib sellest loobumine tekitada peavalu. Kui soovid kofeiinist loobuda, tee seda järk-järgult, mitte äkki.

Ajab pissile

Kofeiin on diureetikum, mis tähendab, et kohvijoomine ajab sind sagedamini pissile.

Foto: Pexels