Keha

KAS SINU TÖÖ AJAB JOOMA? Need ametid soodustavad õhtust tipsutamist (5)

Ohtuleht.ee, 20. november 2020 07:00
Klienditeeninduses töötamine võib soodustada joomist. Foto: Vida Press
Teeseldud naeratamine töökohal suurendab joomist pärast tööpäeva, selgus hiljutisest uuringust. Tundub ju tore naeratada, aga kui seda teha kogu päeva, võib see hakata kurnama. Vaata, kas ka sina oled ohustatud!

On töökohti, kus inimesed peavad hoidma kogu päeva näol naeratust ja varjama tegelikke tundeid – see on eriti omane ametites, kus tuleb suhelda klientidega. Kliendil on ju alati õigus, ükskõik, mis tal pähe tuleb!

Selline teesklemine kulutab hingejõudu ning stressi üks tunnuseid ongi joomine pärast tööd, vahendab Helsingin Sanomat Ühendriikides tehtud uuringut.

Juba varem on pandud tähele, et need, kes töötavad klienditeeninduses, joovad rohkem. Nüüd üritasid teadlased selgitada, mis on selle põhjus.

Intervjueeriti 1600 inimest, kelle hulgas oli haiglaõdesid, õpetajaid, telefonimüüjaid jt. Kõikide nende töö olemuses on pidev suhtlemine võõraste inimestega.

Selgus, et need, kes pidid kogu aeg näitama, et neil on hea tuju,  ja varjama negatiivseid tundeid, jõid pärast tööd rohkem alkoholi.

Teesklemise ja tööjärgse joomise seos oli tugevam impulsiivsetel inimestel ehk neil, kellele pole loomuomane tugev enesekontroll.

Enesekontroll on nagu lihas, mis väsib

Rõõmsa ilme hoidmine ja keelatud tunnete varjamine kulutavad enesekontrolli. Kui tööpäev on läbi, siis pole seda kõike vaja enam teha. Kodus pole ensesekontrolliks enam jaksu ehk on raske panna vastu soovile juua natuke rohkem.

Uuringu järgi jõid rohkem inimesed, kes puutusid kokku kogu aeg uute klientidega, näiteks ettekandjad ja telefonimüüjad.

Aga neile, kes pidid tundeid teesklema klientidele, keda nad ei kohta ehk enam kunagi, oli see pigem väsitav.

Teadlased väidavad, et teeseldud rõõm ei too kliente juurde ja tunnete teesklemine võib segada keskendumist töö sisule.

Pole tõestust, et poed, kus müüjad naeratavad rohkem või laiema naeratusega, teeniksid rohkem raha. Teadlaste arvates võiks loobuda kohustuslikust naeratamisest töökohtadel – see pole vältimatult vajalik  ei ärile ega töötajale.

Samal teemal

21.10.2020
KAS JOOD LÕÕGASTUSEKS LIIGA PALJU? Vasta ausalt neile kuuele küsimusele
21.08.2020
LÄHEDANE JOOB? Selline on parim viis alkohoolikuga rääkida ja teda aidata
19.08.2020
MIKS SA JOOD? Need on kaks peamist põhjust, miks alkoholist otsitakse lohutust
28.07.2020
JOOD AINA TIHEDAMINI? Kui sinuga on juhtunud need kolm asja, võid olla juba sõltlane