Hea nõu

SELJAVALU EI ANNA ASU? Kolm tähtsat soovitust, mis toovad leevendust (3)

Toimetas Sirje Maasikamäe, 8. mai 2019, 06:00
Kuna lülisammas on meie elu alustala, mõjutab valutav selg kõiki meie tegevusi.Foto: Vida Press
Peaaegu kõik meist kogevad elu jooksul ühel või teisel moel seljavalu, kuid tõsisemate murede ennetamiseks ei tohiks tähelepanuta jätta juba esimesi ohumärke.

Kindlasti ei pea seljavalu olema igapäeva osa, kinnitab Confido Erameditsiinikeskuse kiropraktik Gerly Truuväärt ning annab kolm head soovitust, kuidas seljavalu ära hoida ja leevendada.

 1. Selgita välja valu põhjus

 Meie elustiil on viimastel aastakümnetel drastiliselt muutunud: me istume rohkem ja liigume vähem. Vaata üle oma kehahoiak, jalanõud, voodimadrats ja sundasendid tööl. Näitaks seljavalu korral sobib magada  pigem pooljäigal kui liiga jäigal madratsit.

Sageli põhjustab seljavalu hoopis vaimne pinge, mis peegeldub valu või pingena seljas. Valu allikale aitab jälile jõuda spetsialist, näiteks kiropraktik või füsioterapeut, kes oskab küsida õigeid küsimusi, leevendada valu ning anda tarvidusel soovitusi elustiili muutmiseks.

Foto: Pexels

 2. Muuda harjumusi ja pea sellest kinni

 Kiropraktik aitab seljavalust vabaneda või seda leevendada, kuid edasine sõltub inimesest endast. Muuda oma seljavalu põhjustavat elustiili ja pea sellest kinni. Olgu selleks teadlikult kohandatud kehahoiak ja rüht, magamisharjumused või söömis- ja liikumisrutiinid. Et seljavalu lööks vähem välja, tuleks teha regulaarselt kõhu- ja seljalihaseid tugevdavaid võimlemisharjutusi. Tähtis on võimelda ka siis, kui selg parasjagu tunda ei anna.

Foto: Pexels

 3. Ära oota abi otsimisega

Keha vajab pidevat hoolt, mitte üksnes siis, kui endast valuga märku annab.  Gerly Truuväärt soovitab ka kõigil neil, kel selg veel tunda pole andnud, lasta kiropraktikul oma lülisamba tervist hinnata. See võib säästa seljaprobleemidest tulevikus.

Foto: Pexels

Samal teemal

12. mai 2019, 09:00
MIKS SELG VALUTAB? See on üks kindel süüdlane (ja veel hulk põhjusi)!
5. mai 2019, 09:30
TERVISEÄREVUS SÜVENEB: perearsti nõuandetelefonile tuleb tuhandeid kõnesid
3. mai 2019, 07:00
KÕHT STREIGIB JÄLLE! Miks tekivad häirivad gaasid ja kuidas neist lahti saada?
2. mai 2019, 13:18
HAIGEKASSA JUHT RAIN LAANE: meie ravikindlustus ägab elustiilihaiguste koorma all

3 KOMMENTAARI

a
Ann 60 12. mai 2019, 07:17
Selgitati välja, et on spinaalstenoos. Ravi sellele pole, põhimõtteliselt on valuvaba eluga aidaa. Mõndasid on ka opereeritud, aga ega see selgroonärvide kallal surkimine ohutu ole. Nii et elu kulgeb nüüd istumine, pikutamine, 200 m kõnd, siis jälle istumine. Valufoon pidev.
l
L 8. mai 2019, 08:29
Arst ütleb ikka et ealised muutused ja kõik,kuigi röntgenipilt näitab et 1 lüli on teiste vahel viltu,saa siis aru.
Loe kõiki (3)