Hea nõu

SELJAVALU EI ANNA ASU? Kolm tähtsat soovitust, mis toovad leevendust (3)

Toimetas Sirje Maasikamäe, 8. mai 2019 06:00
Kuna lülisammas on meie elu alustala, mõjutab valutav selg kõiki meie tegevusi.Foto: Vida Press
Peaaegu kõik meist kogevad elu jooksul ühel või teisel moel seljavalu, kuid tõsisemate murede ennetamiseks ei tohiks tähelepanuta jätta juba esimesi ohumärke.

Kindlasti ei pea seljavalu olema igapäeva osa, kinnitab Confido Erameditsiinikeskuse kiropraktik Gerly Truuväärt ning annab kolm head soovitust, kuidas seljavalu ära hoida ja leevendada.

 1. Selgita välja valu põhjus

 Meie elustiil on viimastel aastakümnetel drastiliselt muutunud: me istume rohkem ja liigume vähem. Vaata üle oma kehahoiak, jalanõud, voodimadrats ja sundasendid tööl. Näitaks seljavalu korral sobib magada  pigem pooljäigal kui liiga jäigal madratsit.

Sageli põhjustab seljavalu hoopis vaimne pinge, mis peegeldub valu või pingena seljas. Valu allikale aitab jälile jõuda spetsialist, näiteks kiropraktik või füsioterapeut, kes oskab küsida õigeid küsimusi, leevendada valu ning anda tarvidusel soovitusi elustiili muutmiseks.

Foto: Pexels

 2. Muuda harjumusi ja pea sellest kinni

 Kiropraktik aitab seljavalust vabaneda või seda leevendada, kuid edasine sõltub inimesest endast. Muuda oma seljavalu põhjustavat elustiili ja pea sellest kinni. Olgu selleks teadlikult kohandatud kehahoiak ja rüht, magamisharjumused või söömis- ja liikumisrutiinid. Et seljavalu lööks vähem välja, tuleks teha regulaarselt kõhu- ja seljalihaseid tugevdavaid võimlemisharjutusi. Tähtis on võimelda ka siis, kui selg parasjagu tunda ei anna.

Foto: Pexels

 3. Ära oota abi otsimisega

Keha vajab pidevat hoolt, mitte üksnes siis, kui endast valuga märku annab.  Gerly Truuväärt soovitab ka kõigil neil, kel selg veel tunda pole andnud, lasta kiropraktikul oma lülisamba tervist hinnata. See võib säästa seljaprobleemidest tulevikus.

Foto: Pexels

Samal teemal

23.05.2021
KÕHUGAASE KOGUNEB LIIGA PALJU? Nii saad sellest häirivast murest jagu!
21.12.2020
MIKS SELG VALUTAB? See on üks kindel süüdlane (ja veel hulk põhjusi)!
13.12.2019
TERVISEÄREVUS SÜVENEB: perearsti nõuandetelefonile tuleb tuhandeid kõnesid
02.05.2019
HAIGEKASSA JUHT RAIN LAANE: meie ravikindlustus ägab elustiilihaiguste koorma all