Lapsed

AASTANE LAPS ÄRKAB IKKA ÖÖSITI: kas tal on midagi viga? 

Toimetas Sirje Maasikamäe, 8. mai 2019 19:00
Kui lapsed ei maga öösel nii, nagu me võib-olla ootaks, ei tähenda see, et neil midagi viga oleks.Foto: Vida Press
Üldiselt on nii, et pärast kuue kuu sünnipäeva ei peaks beebid enam öist söötmist vajama, kirjutab perearst Piret Rospu oma blogis. Teooriast hoolimata pole harvad  juhud, kus veel kaheksa-üheksa kuu vanused beebid tahavad öö läbi rinnal olla või aastasel lapsel tuleb teemaks öisest söötmisest võõrutamine.

Eelmise aasta lõpul avaldati uuring, mis esiteks kinnitab seda igapäevaelu tähelepanekut ja teiseks on võib-olla natuke julgustav ka. Analüüsiti infot, mis laste une kohta oli kogutud Kanadas ühe suurema emade ja laste uuringu raames.

Samal teemal

Kuue kuu vanuses ei maganud kuut järjestikust tundi 38% uuringus osalevatest lastest ja üle poolte (57%) ei maganud kaheksat tundi järjest. Ühe aasta vanuses oli veel jäänud 28% lastest, kes ei maganud kuut tundi ja 43% lastest, kes ei maganud kaheksat tundi järjepanu. Leiti ka sooline erinevus: kuue kuu vanuses magas kaheksa tundi järjest veidi rohkem tüdrukuid kui poisse (48% tüdrukutest, 39% poistest).

Läänemaailma kuldseks standardiks peetakse praegu, et kuskil 6–12 kuu vanuses hakkavad lapsed magama järjest kuus või kaheksa tundi öö jooksul. Unekoolid on populaarsed ja öine rinnast toitmine soovitatakse lükata päevatundidele.

Käesolev uuring aga ütleb, et imikute une-ärkveloleku tsükli arengus on suured varieeruvused ja kui ka lapsed ei maga öösel nii, nagu me võib-olla ootaks, ei tähenda see, et neil midagi viga oleks. Siin uuringus oli normaalse arenguga lapsi võrdselt nii kogu öö magavate kui mitte magavate laste hulgas, öised ärkamised ei ennustanud mingeid arengu kõrvalekaldeid ka tulevikus mitme aasta jooksul.

Peab muidugi vahet tegema kogu öö magamisel (kuus või kaheksa tundi järjest magamine), öö jooksul magatud ajal ja kogu ööpäeva jooksul magatud ajal. Liiga vähe unetunde ööpäevas mõjutab laste arengut selgelt väga halvasti. Ja teine asi, mis tundub isegi liiga loll, et öelda: kui laps enam rinda ei võta, siis ööseks mingit lutipudelit kindlasti voodisse anda ei tohi.

Ma pean oma praktikast küll ütlema, et öisel ajal magamine võiks olla suund, mille poole püüelda. Need teisel elupoolaastal öö otsa rinna otsas olijad lapsed tihti kurnavad oma emad väga ära ja ebamõistlikult väsinud ema mõjutab kogu peresüsteemi.

Artiklit saad täies mahus lugeda siit

Samal teemal

03.09.2021
NII UINUD KERGEMINI JA MAGAD SÜGAVAMALT! 12 võtet, mis toovad mõnusa une
28.07.2021
ÄRKASID ÜLES JA IKKA UNINE? 10 varjatud põhjust, miks oled pidevalt nii väsinud
22.09.2019
MAGAD KEHVASTI? Vaata, mis juhtub tervisega, kui sa ei puhka üldse välja!
15.04.2019
TUHANDED VAJAVAD ABI: miks meil on nii palju murelikke lapsi?