Keha

MIKS SELG VALUTAB? See on üks kindel süüdlane (ja veel hulk põhjusi)!  (1)

Toimetas Sirje Maasikamäe, 21. detsember 2020 06:00
Seljavalu põhjustab nii vähene liigutamine kui ka ülepingutamine.Foto: Vida Press
Alaselg (lülisamba nimmeosa) on keerukas närvide, luude, lihaste, sidemete ja muude kudede süsteem, mis üheskoos moodustavad ühe enim kuritarvitatud piirkonna kehas. Seda, miks konkreetse inimese alaselg valutab, võib olla raske tuvastada.

Ainuüksi Ameerika Ühendriikides on alaseljavalust saanud seni tundmata proportsioonidega „haigus“, põhjustades lõpmatul hulgal kindlustusnõudeid, töötust ja invaliidsust, mille tagajärjel läheb igal aastal kaduma miljardeid dollareid, kirjutab liikumisspetsialist Jo Ann Staugaard-Jones raamatus „Elutähtis nimmelihas. Füüsilise, emotsionaalse ja vaimse heaolu ühendamine.“

Alaseljavalu võib olla akuutne (lühiajaline) või krooniliselt progresseeruv ja selle sümptomid ulatuvad valulikkusest kuni võimetuseni püsti tõusta ja liikuda.

Järgnevalt lotleb Jo Ann Staugaard-Jones levinumad valu põhjustajad:

• Halb kehaasend

• Lihaste nõrkus (kõhulihased, nimmelihas, lülisamba sirgestajad)

• Pärilikud põhjused

• Äkiline vigastus

• Lülisamba diskide probleemid

• Vananemine

• Ülekaalulisus

• Närvisüsteemi häired

Ehkki alaseljavalu mõjutab kõiki inimesi sõltumata vanusest, rahvusest ja soost, tabab see eelkõige 30–60-aastaseid. Laialt levinud alaseljavaevuste põhjuste selgitamiseks on tehtud palju uuringuid ja tulemused näitavad, et üks kindel süüdlane on üha enam leviv istuv eluviis koos katkendliku jõulise treeninguga.

Foto: Freeimages / kubelik2

Seljavalu põhjused: kolm levinud stsenaariumi

Jo Ann Staugaard-Jones kirjeldab ka kolme võimalikku stsenaariumi, mis võivad viia seljavalu tekkeni. 

Stsenaarium 1: Nädalalõpusportlane

Enamikul sellesse kategooriasse kuuluvatel inimestel on raske seda tunnistada. Keegi ei taha tunnistada, et ta ei ole enam tõsine sportlane, kes tegi enne pea igal nädalapäeval trenni.

Foto: Pexels

Olgu tudeng või professionaal, miljonid inimesed veedavad rohkem aega istudes ja vähem aega liikudes. Aeg on oluline asi, kuna igapäevaelu stress, mis kaasneb töö, perekonna, tööle- ja kojusõidu ja õppimisega (kui nimetada mõned), võtab ära hinnalisi hetki, mis võiksid sisaldada ka oma tervise eest hoolitsemist.

Foto: Pexels

Stsenaarium 2: Lapsed

Tänaseks on enamik inimesi teadlikud laste ülekaalulisuse kasvavast trendist. Ameerika Ühendriikides, kus nii paljud asjad on tehtud enamikule elanikkonnast kättesaadavaks, on väärad toitumisharjumused ja liigne istumine mõjutanud laste tervist. Ülekaalulisus võib mõjutada ja mõjutabki muuhulgas ka alaselga.

Foto: Freeimages / Robert Owen-Wahl

Stsenaarium 3: Ülepingutaja

Mis puudutab liikumist, siis see on eelmise kahe olukorra vastand. Ülepingutaja on füüsiline „hull“ – inimene, kes treenib üleliia. A-tüüpi isiksuse keha on näide inimesest, kes ei tea, millal lõpetada. Ta võib treenida iga päev tundide viisi. Keha väsib, kuid inimene jätkab, mis avaldab mõju liigeste ja lihaste füsioloogiale. Nende koormus võib ulatuda äärmuseni, kui ei tarbita piisavalt toitaineid, mida on tarvis nende korralikuks toimimiseks.

Samal teemal

18.06.2021
SÜDA PAHA JA PEA KÄIB RINGI? See SOS-plaan aitab, kui treenides hakkab halb
15.03.2021
VAATA, MIDA KANNAD! 12 tavalist rõivaeset, mis rikuvad pikkamisi su tervise
16.01.2021
KUIDAS SUHELDA RASKE INIMESEGA? Säästa end nende nelja nipiga!
13.12.2019
TERVISEÄREVUS SÜVENEB: perearsti nõuandetelefonile tuleb tuhandeid kõnesid