Keha

HAIGEKS SUUDLEMISEGA: kolm vastikut tõbe, mille võid saada „kingituseks"  (12)

Tervis Pluss, 6. detsember 2020 11:00
Suudlemisel võib saada näiteks herpese. Foto: Vida Press
Suudlus annab head energiat, aga sellega võid kaasa saada ka mõne haiguse. Siin on mõned võimalused.

Kaaries

Hambaaukude teket mõjutavad paljud tegurid: hammaste pinnale kogunenud bakterid, toit, inimese vastupanuvõime, suuhügieen ning sülje koostis. Hambavalu ja hammaste tundlikkus magusa, külma ja kuuma suhtes viitab kaariesele.

Kuidas nakatutakse? Kui ühel pereliikmel on hambad katki, siis samu söögitarvikuid kasutades ja suudeldes jõuavad kaariest põhjustavad pisikud ka teiste pereliikmete suhu.

Foto: Pexels

Mononukleoos ehk suudlustõbi

Nakkuslikku mononukleoosi nimetatakse haiguse ühe nakkamisviisi järgi ka suudlustõveks. Nakkus põhjustab suu limaskesta põletikku ja haavandeid, kaela ja kaenlaaluste lümfisõlmede turset, palavikku ja kurgumandlipõletikku. Pärast nakatumist jääb viirus kogu eluks organismi, elades neelus ja spetsiifilistes immuunsüsteemi rakkudes ilma vaevusi tekitamata.

Foto: Vida Press

Kuidas nakatutakse? Haigus levib inimeselt inimesele peamiselt sülje kaudu. Nakatuda võib näiteks suudeldes, ka teiste inimestega samast pudelist või tassist juues. Mononukleoosi põdenud inimesed võivad viirust eritada sülje või uriiniga vähemalt aasta jooksul pärast haigestumist.

Foto: Pexels

Herpes

Esmane herpeseviirusega nakatumine toimub tavaliselt imiku- või väikelapseeas.

Kord nakatudes jääb viirus inimese organismi kogu eluks. Viiruseosakesed säilivad mitteaktiivselt närviganglionides ja aktiveeruvad immuunsuse nõrgenedes, näiteks külmetudes või koos muu viirus­infektsiooniga. Siis liigub herpesviirus mööda närvikiude nahka, põhjustades uue lööbe tavaliselt samas piirkonnas, kus varem. 80% inimestel esineb asümptoomset viiruskandlust, s.t inimene on küll viirusega nakatunud, kuid tal puuduvad haigusnähud.

Kuidas nakatutakse? Viirusega nakatumine toimub otsese kontakti teel limaskestade või vigastatud naha kaudu, näiteks suudlemisel.

Foto: Pexels

Allikas: Tervis Plussi arhiiv

Samal teemal

30.01.2021
HELL TEEMA: mida teha, kui mees on seksipidur?
05.11.2020
VALUS JA VÄGA NAKKAV: mida teha, et ohatis pidevalt ei korduks?
26.10.2020
IGEMEHAIGUSED ON SALAKAVALAD: hinda 7 küsimuse abil, kas peaksid kindlasti arsti juurde minema
12.10.2020
JÄLLE OHATIS! 11 müüti ja tõde, kuidas seda ravida