Foto: Vida Press
Toimetas Sirje Maasikamäe 31. jaanuar 2021 17:00
Tänapäeval hoiavad digitaalsed ekraanid ja elektrivalgus meid üleval ja erksana veel ka siis, kui oleksime loomulikul juhul juba ammu uinunud. Õnneks saad ise palju ära teha, et uinuksid kergemini ja magaksid sügavamalt. 

Ameerika Uneassotsiatsiooni andmetel vajab suurem osa teismelistest ööpäevas 8,5–9,25 tundi und ja suurem osa täiskasvanutest 7–9 tundi und.

Millised tagajärjed on ebapiisaval ja halva kvaliteediga unel?

  • Mälu ei toimi korralikult ja sa ei suuda õpitut meelde jätta;
  • insuliini ei toodeta õigesti ja ülekaalu tekkimine muutub tõenäolisemaks;
  • stressihormoonide tase tõuseb ja sa tunned end näruselt;
  • immuunsüsteem ei toimi ja sa haigestud hoopis kergemini;
  • sinu meelel puudub teravus, et tähelepanu koondada, mõelda ja probleeme lahendada.
  • Lisaks sellele on sul ka lihtsalt vähem energiat, halb enesetunne, ärritud kergemini ja vihastad sagedamini. Lühidalt öeldes, sa muutud tujukaks ja sinu seltsis pole enam eriti tore olla.
  • Sa tunned end halvasti ega saa arugi, et sinu seisund on tingitud uneharjumustest.

Aga õnneks saad sa ise oma magamist reguleerida, ütleb lastearst ja psühhiaater Daniel J. Siegel raamatus "Ajutorm. Teismelise aju jõud ja siht."  Need seitse lihtsat uneharjumust aitavad öö läbi sügavalt ja piisava arvu tunde magada.

1. Lülita välja kõik digiseadmed ja -ekraanid vähemalt tund aega enne voodisse minekut. Helendavad ekraanid – arvuti, nutitelefon, televiisor – annavad ajule käsu olla teraselt ärkvel.

Foto: Pexels

2. Kui sul on uinumisega raskusi, püüa hakata pool tundi enne voodisse minekut tulesid tasapisi vähemaks kustutama.

Foto: Pexels

3. Püüa vältida voodis töötamist või õppetükkide tegemist. Voodi peab olema puhkamise koht, mitte töötanner.

Foto: Pexels

4. Võta teadmiseks, et mõni inimene ei jää magama karastusjookides, kohvis või tees sisalduva kofeiini tõttu. Kahjuks kehtib sama ka šokolaadi kohta. Nii et vaata ette, kui teatud jooke jood ja toiduaineid sööd ning hoolitse selle eest, et sa neid ülemäära või liiga hilja ei tarbiks, sest muidu ei pruugi uni tulla ja unetundide arv jääb napiks.

Foto: Pexels

5. Mõnda aitab enne voodisse minekut soe vann. Teisel jällegi aitab uinuda klaas piima või mõni muu kaltsiumit sisaldav jook.

Foto: Pexels
Foto: Pexels

7. Katkestamatult magatud une pikkus on väga tähtis. Korralda seda teadmist arvesse võttes õhtud vastavalt sellele, mis kell pead järgmisel hommikul ärkama. Voodisse peaks minema 8–9 tundi enne hommikust ärkamist. Selgita oma vajadused välja, ükskõik kui vana sa oled. Võimalda endale nädal aega piisavat und.

Foto: Pexels