Paljud vanemad ei tea endiselt, et vastsündinu suus puuduvad mikroobid, mis tekitavad hambakaariest – need saadakse enamasti vanematelt.Foto: Vida Press
Toimetas Sirje Maasikamäe 16. mai 2019 07:00
Kas teadsid, et hammaste hooldusega tuleks alustada juba imikueas ja imik võib saada kaariese oma vanematelt? Kuidas imiku hammaste eest hoolitseda, selgitab hambaarst Kati Vald.

Tavaliselt hakkavad imikutel hambad lõikuma kuuendal elukuul. Enamasti ilmuvad kõigepealt nähtavale alumised lõikehambad ning lõikumine jätkub järgneva kolme aasta jooksul, kuni kõik 20 piimahammast on suus.

Hambaarst Kati Vald. Foto: Erakogu

 Imiku hambaid tuleks hooldama hakata kohe, kui esimesed piimahambad ilmunud on. „Oluline on algusest peale last hambapesuga harjutada ja tema hammaste tervisel silma peal hoida. Kui lapsevanem märkab hammastel mingeid muutusi, tuleks kohe hambaarsti juurde minna. Hakates hammaste tervise eest juba imikueas hoolt kandma, on võimalik mitmeid hilisemaid probleeme ennetada,“ kommenteerib Vald.

Foto: Pexels

Lapsel peavad olema oma nõud

Paljud vanemad ei tea endiselt, et vastsündinu suus puuduvad mikroobid, mis tekitavad hambakaariest  – need saadakse enamasti vanematelt, kelle valede käitumisharjumuste tõttu kanduvad mikroobid lapsele üle. Mikroobid kanduvad üle näiteks, siis kui vanem last suu peale musitab, tema lutti enda suus „puhastab“ või tema lusikaga toitu maitseb. Samuti võib see juhtuda, kui lapse hambahari vanemate omaga kokku puutub.

 „Mikroobide ülekande vähendamiseks tuleb kasutada lapse toitmiseks ainult talle mõeldud toidunõusid ning puhastada lapse lutti vaid puhta veega. Täielikult mikroobide ülekandumist vältida ei saa, aga mida hiljem ja mida väiksemas koguses see juhtub, seda parem. Hammaste lõikumise ja kasvamise faasis on väga oluline, et happelist keskkonda armastavaid ja palju hapet tootvaid n-ö halbu mikroobe oleks lapse suus võimalikult vähe,“ juhendab Vald.

Foto: Pexels

Pea söögikordade vahel pause

Kaariese teket mõjutab suurel määral ka toitumine. Parim toit imikule on rinnapiim. „Lisatoitu andes on oluline hoolitseda selle eest, et toit ei sisaldaks liigselt süsivesikuid – näiteks köögiviljapüreed sobivad paremini kui magusad puuviljapüreed. Hambaid aitab puhastada ka lonks puhast vett iga toidukorra lõpetuseks,“ sõnab Vald.

Foto: Pexels

Lisaks soovitab arst jälgida, et imiku söögikordade vahel oleksid pausid, mille ajal hambakude saaks taastuda. „Söögipause peaks tasapidi pikendama ning kui laps on saanud aastaseks, peaks proovima öisest toitmisest loobuda. Samuti tuleks jälgida, et magavale lapsele ei jääks lutipudel suhu,“ ütleb hambaarst.

Foto: Pexels

Tekita meeldiv rutiin

Pesema tuleks hambaid hakata niipea, kui esimesed hambad on lõikunud. Esialgu võib kasutada spetsiaalset näpuharja, mida saab osta apteegist. „Spetsiaalse näpuharjaga on imiku hammastele lihtsam ligi pääseda kui tavalise hambaharjaga. Kasutada võib ka sõrme ümber keeratud marlilappi,“ juhendab Vald.

Hambapastat ei ole alguses vaja, kuid soovi korral võib kasutada spetsiaalset imikute hambapesugeeli, mis on ette nähtud kasutamiseks kuni kolmeaastastele. Oluline on pesuvahendit õigesti doseerida – harjased tuleb pastaga ainult kergelt kokku määrida.

Nagu ka täiskasvanute puhul, tuleks imikute hambaid pesta kaks korda päevas. „Hambapesu tuleks planeerida ajale, mil beebi on rõõmus ja rahulik – nii tekib sellest meeldiv rutiin. Laps võib puhastamise ajal olla pikali või püsti, oluline on, et nii lapsel kui ka puhastajal on mugav ja hea olla,“ ütleb dr Vald.

Foto: Pexels

 Kui laps on hambapesu ajal viril, tasub proovida see tegevus lapse jaoks huvitavaks ja mänguliseks muuta. Vald soovitab lapse tähelepanu hambapesult kõrvale juhtida näiteks laulmise või häälte tegemisega. Lisaks võib lapsele kätte anda mõne mänguasja, millega ta pesemise ajal tegeleda saab.

 Rohkem infot laste suutervise hoidmisest leiab www.suukool.ee