Naistearsti juures peaks käima vähemalt korra aastas. Foto: Vida Press
Tervis Pluss 18. mai 2021 07:00
Günekoloogi juures kontrollis tuleb käia vähemalt kord aastas. On aga olukordi, kus nii kaua oodata ei saa ja arsti juurde peab minema kohe.

Kord aastas tuleks kindlasti käia naiste-arsti juures kontrollis, isegi siis, kui muresid ei ole. Günekoloogilisel läbivaatusel ja ultraheliga uuritakse emaka ja munasarjade seisundit, et varakult diagnoosida ilma tuntavate vaevusteta keha koormavaid kasvajaid. Regulaarselt, kaheaastase intervalliga soovitatakse teha profülaktiline emakakaela tsütoloogiline analüüs ehk PAP-test, mis aitab õigeaegselt jälile saada emakakaela vähieelsetele seisunditele, mida silmaga veel näha ei ole.

Ohumärk on, kui...

...menstruaaltsükkel muutub

Kui naisel, kelle menstruatsioon on tavaliselt regulaarne, tekivad ebaregulaarsed veritsused, näiteks muutub menstruatsiooni kestus ja sagedus või tekivad vaheveritsused, tuleb kindlasti arsti juurde minna. Ka menstruatsiooni ärajäämine on ohumärk.

Verejooks võib tähendada väga erinevaid probleeme. See võib viidata põletikule, hormonaaltasakaalu häirele või olla kasvaja algfaasi tunnuseks.

...tekivad alakõhuvalud

Alakõhuvalud ja järsku valulikuks muutunud menstruatsioon võivad olla põletike, kasvajate ja endometrioosi esimesed sümptomid.

...voolus muutub

Ebameeldiva lõhna, muutunud koostise ja värvusega voolus ei tähenda head. Kui samal ajal on ka limaskestad turses ja punetavad või sügelevad, peab kindlasti arsti juurde minema. See võib viidata põletikulistele protsessidele.

Fertiilses eas naistel on ovulatsiooni ajal vooluse viskoossuse ja koguse muutumine normaalne, aga see ei põhjusta sügelust ega muud ebameeldivustunnet.

Kahjuks on enamik tupepõletikke, eriti seenpõletik, põhjustatud meie endi muutunud elukeskkonnast. Kasutame ju rohkelt kemikaale – peseme pesu tugevate pesupulbritega, ihu antiseptilise seebiga, tarvitame kosmeetikatooteid ja antibiootikume ning oleme nii ära rikkunud organismi normaalse mikrofloora. Igasugune olmekeemia häirib meie organismis ja tupes elavaid sõbralikke baktereid. Kui head bakterid hävivad, asenduvad need meie jaoks mitte nii sõbralike mikroobidega, sest loodus tühja kohta ei salli. Nii näiteks võib tekkida igapäevast elu häiriv seenpõletik. Põiepõletik ja tupepõletik võivad olla samade mikroobide põhjustatud ja kuna naistel on mõlemad süsteemid lähestikku, siis sageli esinevad need põletikud ühel ajal.

Foto: Freeimages / Sebastian Schaeffer

...tekivad urineerimishäired

Urineerimise valulikkus võib olla põiepõletiku tunnuseks, kuid võib anda märku ka suguhaigusest. Eriti alarmeeriv on valu urineerimisel, kui on olnud erinevaid partnereid ja kaitsmata vahekordi. Siis tuleks kahtlustada sugulisel teel saadud nakkust ja teha suguhaiguste test.

...pika aja jooksul ei jääda rasedaks

Kui spontaanne rasestumine vaatamata naise soovile ja regulaarsele suguelule ei toimu vähemalt aasta jooksul, peaks kontrollima, mis on selle põhjuseks.

Foto: Freeimages / APatterson

...kui vahekord on valulik

Tavaliselt ei põhjusta vahekord naisele ebameeldivaid aistinguid, valu või negatiivseid emotsioone.

Kui naine kogeb valu, võib põhjusi olla seinast seina. Tihti võib probleem olla hoopis psühholoogiline, näiteks kunagi kogetud vägivaldne ja traumaatiline vahekord. Põhjuseks võivad olla ka naise suguelundite anatoomia eripära, kaasasündinud arengu-  anomaaliad, põletik või endometrioos.”

Foto: Pexels

Allikas: Tervis Plussi arhiiv, naistearst Külli Idla