Kui märkad, et keegi tahab sind negatiivsusega üle kallata ja endast välja viia, katsu viia mõtted mujale.Foto: Vida Press
Ohtuleht.ee 16. jaanuar 2021 14:00
Suhtlemine n-ö raske inimesega võib olla hirmutav ja ärritav, kuid on võimalik õppida, kuidas selliste inimestega paremini toime tulla ja ennast säästa.

Raskete tüüpidega suhtlemisel on raske frustratsiooni päriselt vältida, kuid teatud tehnikate abil saad ennast paremini säästa ärrituse ja konfliktide eest.

Inimesel, kellega on keeruline suhelda, võib olla näiteks mõni isiksusehäire, mis põhjustab talle probleeme koolis, kodus ja tööl ning ka suhetes.

Isiksusehäireid on mitmeid, kuid neile on omased teatud valed mõttemustrid ja suhtlemisprobleemid. Raske inimene mõtleb hoopis teisiti kui teised. 

Kas sellised inimesed teavad ka ise, et neil on midagi viga? Tavaliselt mitte.  Raske tüüp ei pea ennast mingil viisil  raskeks. Tema arvates on suhtlemisprobleemide põhjus alati teistes, mitte temas. Nad peavad ennast usaldusväärseks, aga teisi mitte. Kõige olulisem on vältida temaga vaidlusi.

Siin on mõned nipid, kuidas raske inimesega paremini toime tulla.

1.  Ära vaidle inimesega, kes valetab endale

 Raske inimene valetab endale mitmel viisil. Näiteks ta valetab endale, et ei eksi kunagi. Ta süüdistab alati teisi ning paneb probleemide eest vastutuse  teiste õlgadele. Temaga pole mõtet vaielda, nii väldid ka provokatsioone ja ärritumist.

Foto: Pexels

2.  Lepi sellega, et sa ei võida kunagi rasket inimest 

Kui raske inimene astub ruumi, kus on võõraid, hakkab ta kohe kalkuleerima, kes võiks talle kuidagi ohtlik olla Tema suhted teistega on enamasti pingelised ja nad näevad teisi inimesi kui vastaseid. Tema jaoks on olemas kas võitjad või kaotajad ja enesetunne sõltub sageli sellest, kas ta võidab või mitte.

Raske inimene võib olla väga sõjakas, pinna all võib kihiseda viha ja kadedus.

Foto: Pexels

3. Sinu relv on rahulikkus

Püsi rahulik. Kui kaotad närvid, on raske tüüp juba saavutanud midagi – ta on viinud sind endast välja.

Foto: Pexels

4. Vii mõtted hoopis mujale

Rasked inimesed on sageli sisimas õnnetud ja rahulolematud ning üritavad panna ka teised nii tundma. Kui märkad, et selline inimene tahab sind negatiivsusega üle kallata ja endast välja viia, katsu viia mõtted mujale.

Otsusta juba enne, mis see "muu" võiks olla. Võid hakata koostama mõttes nimekirju: pane ritta näiteks oma sõprade ja lähedaste selle kuu sünnipäevad, võid koostada ostunimekirja, mida on  õhtul vaja poest või turult vaja osta. Või mõtle paarile-kolmele asjale, mida peaksid puhastama või korrastama.

Nii väldid paremini langemist negatiivse inimese võrku.

Foto: Pexels

Rasked inimesed elavad nagu vangis. Neil võib küll olla lähedasi suhteid, aga need on sageli konfliktsed või emotsionaalselt tühjad. Nad on sageli halvas tujus ja tahavad, et nii tunneksid ka teised.

 Allikas: Psychology Today