Keha

ÄRA JÄÄ HILJAKS! Varakult avastatud rinnavähk on ravitav 

Ave Jüriöö, 22. mai 2019 06:00
Sõeluuringul tehakse rinnanäärme radioloogiline uuring ehk mammograafia, mis tähendab, et rindadest tehakse röntgeniülesvõtted.Foto: Vida Press
Mai on rahvusvaheline rinnavähi ennetuse kuu. Sel kuul tuletame meelde, et varases staadiumis avastatud rinnavähk on ravitav. Rindu tuleb regulaarselt kontrollida ja alati osaleda ka sõeluuringus.

Mis on sõeluuring?

Sõeluuring on terviseuuring, mis on mõeldud eelkõige tervetele, kaebuste ja sümptomiteta naistele emakakaela- ja rinnavähi varaseks avastamiseks. Sõeluuringut ei tasu karta ega seetõttu uuringule minekut edasi lükata.

Samal teemal

Eestis kutsutakse rinnavähi sõeluuringule 50–69-aastaseid naisi iga kahe aasta järel. Tänavu kutsutakse uuringule ravikindlustatud naisi, kes on sündinud aastatel 1951, 1952, 1957, 1959, 1961, 1963, 1965, 1967 ja 1969. Uuringule on oodatud 77 928 naist. Kõigi ravikindlustatud naiste sõeluuringu eest tasub haigekassa.

Miks tuleks sõeluuringus osaleda?

Enamasti läheb naine arsti juurde siis, kui ta on rinnas avastanud käega tuntava või silmale nähtava muutuse. Eriti tähelepanelik tasub olla siis, kui rinnas võib tajuda tükki, rinnakuju on muutunud, tekkinud on laigud või rinnanibu sissetõmme, rinnanibust tuleb eritist või kaenlaalused lümfisõlmed on suurenenud. Sellisel juhul tuleb kindlasti pöörduda arsti poole.

Sõeluuringus osalemine on väga oluline, et avastada vähk aegsasti. „Kahetsusväärselt palju on neid, kes ei käi uuringutel kunagi või jõuavad arsti juurde siis, kui tervisemure annab märku. Siis võib aga hilja olla, sest rinnavähk kulgeb väga kaua kaebusteta ehk naine ei pruugi midagi tunda,“ ütleb haigekassa esmatasandi osakonna peaspetsialist Made Bambus. Seepärast peaksid uuringul käima ka end terveks pidavad naised.

Bambus lisab, et regulaarne kontroll on ainus võimalus, mis aitab ennetada sümptomite teket ja kasvaja levimist organismis. Varakult avastatud rinnavähk on paremini ravitav ning vajadusel saab kasutada rinda säästvaid ravi- ja operatsioonimeetodeid.

Mis uuringul ees ootab?

Sõeluuringul tehakse rinnanäärme radioloogiline uuring ehk mammograafia, mis tähendab, et rindadest tehakse röntgeniülesvõtted. Uuringut läbi viiv radioloog asetab rinnad kordamööda uuringuaparaadi kahe lameda plaadi vahele ja teeb neist pildid. Ülesvõtte tegemise ajal on äärmiselt oluline püsida paigal, sest siis tuleb pilt kvaliteetsem. Uuring võib tunduda veidi ebamugav, kuid ei tohiks olla valus. Kui siiski on, tuleb sellest õele või arstile teada anda.

Uuringupäeval võiks valitud raviasutusse veidi varem kohale minna. Kaasa tuleb võtta isikut tõendav dokument. Sel päeval ei ole hea kasutada deodoranti, kehapuudrit ega -kreemi, sest need võivad mõjutada röntgenipildi kvaliteeti. Uuringul tuleb end vööni lahti riietada, seega tuleks valida mugav rõivastus.

Naised, kelle menstruaaltsükkel muudab rinnad tundlikuks, võiksid minna uuringule tsükli 5.–15. päeval, sest siis on need vähem hellad.

Kuhu osalemiseks pöörduda?

Naistele, kelle sünniaasta on tänavu sõeluuringule kutsutavate seas, saadab vähi sõeluuringute register nimelise kutse. Kuna kutse saadetakse rahvastikuregistris märgitud aadressile, siis ei pruugi seda kätte saada need, kelle tegelik elukoht ei ühti rahvastikuregistris oleva postiaadressiga. Seetõttu on äärmiselt oluline aeg-ajalt kontrollida oma andmeid riigiportaalis www.eesti.ee. Lisaks paberkutsele saadetakse elektrooniline kutse patsiendiportaali (www.digilugu.ee) saatekirjade lahtrisse. Kutse saamise järel tuleks leida kutsele märgitud raviasutuste hulgast sobivaim ning panna oma nimi uuringule kirja.

Rinnavähi sõeluuringul on võimalik osaleda ka mööda Eestit sõitvates mammograafiabussides, mille liikumisgraafikud on samuti kutsel märgitud.

Uuringutulemused tehakse teatavaks paari päeva jooksul. Vastavalt kokkuleppele edastatakse kirjalik vastus meilitsi või paberil soovitud aadressile.

Kutset ei pea ootama jääma

Uuringul osalemiseks ei ole tarvis kutset oodata. Kui sinu sünniaasta on tänavuste kutsesaajate nimekirjas, tuleb lihtsalt helistada endale sobivasse tervishoiuasutusse. Registreerumisel kontrollitakse sünniaastat ja ravikindlustuse kehtivust. Uuringule võta kaasa isikut tõendav dokument.

Rinnavähi sõeluuringu lisainfo ja mammograafiabusside ajakava leiab aadressilt www.haigekassa.ee/soeluuring.