Hea nõu

MIKS LIIGESED NAKSUVAD? Paar põhjust, mis võib selle taga peituda 

Toimetas Sirje Maasikamäe, 30. märts 2021 05:00
Ka normaalne liiges võib vahel naksuda. Foto: Vida Press
Liigesehädade kohta levib mitmeid müüte, näiteks et need kimbutavad ainult eakaid. Tegelikult võivad liigesed põhjustada vaevusi ka noorematele.

Portaal Kodus.ee kirjutab levinud müütidest, mis ei pea paika. 

 Liigesevaevused on elatanud inimeste probleem

 Müüt. Ka keskealistel ja noortel on liigestega probleeme, kuid need lähevad enamasti ise üle. Tavaliselt on need põhjustatud liikumise või tööga seotud ülekoormusest. Enamjaolt vaevused kaovad, kui vähendada koormust ehk parandada liikumise tehnikat, muuta treeningute sagedust või töö ergonoomikat.

 Põletikulised, reumalaadsed liigesehaigused võivad märku anda juba lapseeas. Kõige levinum liigesehaigus ehk osteoartriit tekib 50. eluaastates.

Foto: Pexels

 Naksuvaid liigeseid põhjustab liigesehaigus

 Müüt. Ka normaalne, terve liiges võib naksuda ja selle kohta on eri teooriaid. Üks nendest väidab, et naksumist tekitab rõhu vaheldumine. Põhimõtteliselt on liiges suletud õhukindel õõnsus, ja kui seda venitada, tekib sinna ruumi. See ruum täitub organismis olevate gaasidega, näiteks lämmastikuga. Liigeseõõnsuses tekib rõhu vaheldumine, mis põhjustab naksumist.

 Kui aga naksumisega kaasneb nädalaid kestev valu ja paistetus, tuleb pöörduda arsti poole, sest tegu võib olla meniskikahjustusega. Pikalt kestnud meniskikahjustus võib tekitada kraapivat häält.