Hea nõu

Mitmed loodusravimid, aga ka vitamiinid või muud toidulisandid võivad anda koostoimeid ravimitega, näiteks verevedeldajate või kasvajatevastaste ravimitega.

ARSTITEADLANE SELGITAB: „Nende ravimite hulgas, mis ka midagi head teevad, päris ohutuid ei ole.“   (4)

Sirje Maasikamäe, 26. mai 2019 12:00
Arstiga tasub aru pidada ka siis, kui inimene võtab samal ajal palju erinevaid retseptiravimeid. Võib-olla saaks mõnda ajutiselt või pärislet ära jätta?Foto: Vida Press

Kes ei teaks, et alkohol rikub maksa, kuid maksa võivad kahjustada ka sajad ravimid. Päris süütud pole isegi rahvameditsiinis kasutatavad vahendid, kinnitab arstiteadlane ja farmakoloog Lembit Rägo.

 Arvatakse, et ravimitest tingitud maksakahjustused moodustavad üle 10% kõigist ägeda maksapuudulikkuse juhtudest. Just maksakahjustused on üks sagedasemaid põhjusi, miks mõne ravimi müük lõpetatakse või selle infolehte muudetakse, lisades teavet, mis aitab vähendada toksilisuse riske.

Kuidas siis peaks haige inimene lahendama dilemma: rohtu on vaja võtta, aga kui see võib rikkuda maksa?

„Seda dilemmat ei saa üksi lahendada, seda tuleb ikka koos tohtriga teha,“ selgitab Lembit Rägo, kes on Genfis asuva Rahvusvahelise Meditsiiniteaduste Organisatsioonide Nõukogu (CIOMS) peasekretär.

„Nende ravimite hulgas, mis ka midagi head teevad, päris ohutuid pole. Alati on küsimus selles, kas eeldatav kasu ravimist ületab sellega seotud riske.“ Teadlane toob võrdluseks, et väga ohtlike haiguste korral, näiteks pahaloomuliste kasvajatega oleme reeglina valmis võtma suuremaid riske. Samas soovitab Rägo tõsiselt kaaluda, kas iga tühise kaebusega on tõesti vaja  ravimeid ja muid tervisetooteid võtta. 

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

14.09.2021
KOGU AEG TAHAKS SÜÜA! 11 tavalisemat põhjust, miks oled pidevalt näljane
28.08.2021
JOOD AINA TIHEDAMINI? Kui sinuga on juhtunud need kolm asja, võid olla juba sõltlane
24.08.2021
SÄÄSTA OMA MAKSA! 6 elulist valikut, mille eest maks on tänulik
04.08.2021
MIKS MAKS VALUTAB? Kaks kõige levinumat eksiarvamust selle ülitähtsa organi kohta