Keha

JÄLLE TILGAD PÜKSIS? Nii leevendad väiksemat ja suuremat lekkimist! (5)

Toimetas Sirje Maasikamäe, 16. juuli 2020 07:00
Uriinipidamatust on sagedamini naistel ning see suureneb sünnituste arvuga. Foto: Vida Press
Uriinipidamatus on delikaatselt vaikne probleem, millest pahatihti ei taheta rääkida ei lähedastele ega perearstile ning leevendust ei otsita ka apteegist.

Ometi on see tõsine ning laialt levinud tervisehäda – Eestis on hinnanguliselt 100 000–120 000 inimest, kellel esineb uriinipidamatust ehk inkontinentsust.

Samal teemal

Apotheka proviisor Catri Valner räägib, kuidas seda muret ennetada, abi leida ning millised abivahendid aitavad elukvaliteeti parandada.

Tilgast kuni põie tühjenemiseni

 Kõige lihtsamalt öeldes on uriinipidamatus tahtmatu urineerimine, mida võib esineda suuremal või vähemal määral ehk mõnest tilgast terve põie tühjenemiseni. Uriinipidamatuse korral esineb kõige sagedamini pingutus – või sunduriinipidamatust. Esimene neist on tahtmatu uriini leke igapäevasel füüsilisel pingutusel: hüppamisel, jooksmisel, aevastamisel või naermisel. Seega pole ütlus „naeris nii, et tilgad püksis“ pelgalt sõnakõlks, vaid märk probleemist, millele tuleb kiirelt abi otsida. Pingutuspidamatust, mida esineb pigem päevaste tegevuste ajal, tingivad vaagna sidekoe ning -lihaste nõrkus ja madal kusitisisene rõhk.

Foto: Pexels

Sunduriinipidamatuse korral kaasneb ootamatu ning tugev tung urineerida ehk teisisõnu on meil urineerimisrefleksi raske tagasi hoida. Sageli võib uriin erituda enne tualetti jõudmist, selle hulk varieerub mõõdukast suure koguseni. Sundpidamatuse korral esineb ka öine vajadus urineerida.

 Uriinipidamatusel võib olla mitmeid põhjuseid: diabeet, neuroloogilised probleemid, tüsistused sünnitusel, menopaus, eesnäärmeprobleemid, ravimite kõrvaltoime ning kuseteede- ja põiepõletikud.

Seda soodustavad mitmed elustiililised tegurid, näiteks pidev istumine, vanus, ülekaalulisus, raskuste tõstmine. Häda esineb sagedamini naistel ning see suureneb sünnituste arvuga. Seda esineb pea 10% naistest, kes on sünnitanud kolm last. Neli last sünnitanute hulgas on näitaja kasvanud juba 15 protsendini. Meestest kogeb uriinipidamatust iga neljas üle 40-aastane mees.

Foto: Pexels

 Kuna pidamatuse põhjused on erinevad ning seetõttu on raviks mitmeid võimalusi, on eelkõige oluline selgitada pidamatuse põhjus. Nõu tasub pidada uroloogi ning perearstiga, kes saavad määrata tarvilikud uuringud ning vajadusele ravi, milleks võib olla nii tablettravi kui ka kirurgiline sekkumine. Kahjuks ei pruugi ravi anda kõikidel juhtudel täielikku paranemist, kuid iga patsiendi jaoks on võimalik leida sobivaim abivahend või lahendus, millega probleeme leevendada ning elukvaliteeti tõsta.

Uriinipidamatust saab ennetada, leevendada ning kontrolli all hoida ka koduste lihtsate harjutustega ning apteegis müüdavate abivahenditega.

Foto: Pexels

Harjutused vaagnapõhjalihastele

Kerge ja keskmise uriinipidamatuse leevendamiseks on palju abi  vaagnapõhjalihaseid tugevdavast treeningust. Need igapäevased harjutused ei nõua treeningusaali ega spetsiaalset varustust. Lihased asuvad vaagnapõhjas häbemeluu ja sabakondi vahel, eesmärgiga hoida õiges asendis vaagnas paiknevad organid ehk emakas, põis, soolestik.

Tuntumaid vaagnapõhjalihaste harjutusi nimetatakse Ameerika günekoloogi  Kegeli järgi Kegeli harjutusteks ning nende tegemist soovitatakse eelkõige naistele. Harjutuste sooritamiseks tuleb istuda või seista sirge seljaga, jalad kindlalt maas ning pinguldada tupelihaseid ja need seejärel jälle lõdvestada. Kegeli harjutusi võib teha kasvõi kontoris laua taga istudes, bussis-rongis-autos sõites või telerit vaadates.

 Harjutused tupekuulidega

Tugevamad vaagnapõhjalihased tagavad parema kuseteede kontrolli. Siin on naistele abiks tupekuulid, mis pakuvad lahendust vaagnapõhjalihaste ning tupelihaste tugevdamiseks. Apteegis on saadaval tupekuulide komplekte, mida võib vaagnapõhjalihaste tõhusaks tugevdamiseks kasutada eraldi või kombineeritult.

Foto: Pexels

Abivahendid apteegist

 Kui pidamatust ei mõjuta ei treening ega ka ravimid, on abiks apteegis müüdavad fikseerivad püksid ning sidemed, mida leiab nii meestele kui ka naistele. Mõlemad aitavad säilitada inimese liikuvust ja aktiivsust ning leevendada pidamatusega kaasnevaid hügieeniprobleeme. Samuti on apteegis olemas kummiriidest aluslinu voodi kaitseks, aga ka lai valik nahahooldustooteid, mis rahustavad tundlikku ning ärritunud nahka ja aitavad seda kaitsta haudumuse eest.

Kõige olulisem on mitte jääda oma murega üksi ning küsida nõu arstilt ning apteekrilt. Uriinipidamatuse korral on lahendusi mitmesuguseid ja need on tihti individuaalsed, sõltudes probleemi iseloomust. Igal juhul leidub kõigile leevendavaid ravimeid või abivahendeid, mis aitavad elada igapäevast elu nii, et ei peaks ebameeldivuste pärast muretsema.