Keha

SOOJUS MEELDIB KA TUPESEENELE: günekoloogid soovitavad lihtsat nippi, mis võib sellest päästa (4)

Ohtuleht.ee, 26. juuni 2020 07:00
Foto: Vida Press
Paljud tüdrukud õpivad juba lapsena, et alakeha ja kaenlaaluseid tuleb korralikult pesta, et olla puhas ja terve. Aga kui paljudele on öeldud, et ka kuivatamine on väga tähtis?

Kiirel päeval kargad kähku duši alt välja, kuivatad rätikuga kiiresti siit-sealt ja vead niiskele kehale riided selga. Küll keha kuivab ise aja jooksul!

Kuid bakteritele ja pärmseentele meeldib vägagi soojus ja niiskus. Günekoloogide sõnul on see üks põhjusi, miks suvel on tupe seenpõletikke rohkem: naised ei kuivata end korralikult näiteks pärast ujumist ja ka intiimpiirkond higistab soojal ajal rohkem.

Foto: Pexels

Kuivata alati korralikult alakeha! Intiimpiirkond peab olema täiesti kuiv, enne kui paned aluspüksid jalga. Pole vahet, kas kuivatad end rätikuga või kuivad õhu käes.

Kõigi naiste tupes on pärmseeni ja baktereid, kuid põletik tekib siis, kui nende tasakaal läheb paigast ära. Probleemi süvendavad ka kitsad sünteetilisest materjalist aluspüksid. Kõige paremini hingavad puuvillased trussikud.

Foto: Pexels

Soojus, niiskus ja ka kitsaste pükste hõõrumine tekitavad alakeha ärritust ning tupe pH-tasakaalu häireid, mis soodustab põletikke.

Tupeseent ehk kandidiaasi põhjustab ilusa nimega mikroskoopiline pärmseen Candida. Seda võib leida kõigil naistel tupest ja soolestikust, kuid soodustavatel tingimustel hakkab seen paljunema ning tekitab tupepõletikku. Arvatakse, et seda probleemi esineb elu jooksul koguni 75% naistel.