Keha

HIGI VOOLAB OJADENA? 6 tõsist tervisehäda, mis võivad peituda liigse higistamise taga  

Ohtuleht.ee, 20. juuni 2020 14:00
Kui liigse higistamisega kaasneb ka suur väsimus, tasub arsrtiga nõu piada. Foto: Vida Press
Liigne higistamine võib olla päritud, kuid see võib kõnelda ka terviseprobleemidest. Kui higistamine hakkab juba argielu segama, tuleks välja selgitada selle põhjus ja pidada nõu arstiga.

Inimene võib rohkem higistada näiteks stressiga: peopesad  tõmbuvad  niiskeks. Kuid arstiga tasub kindlasti nõu pidada  siis, kui öise higistamisega kaasnev suur väsimus ja kaalulangus.

Siin on veel mõned olukorrad, mil liigse higistamise taga võib peituda terviseprobleem ja vajaksid ehk arstiga konsulteerimist.

1. Higistamine on koos kuumalainetega

Tugevad higistamishood võivad olla üleminekueas naistel, neid võib ette tulla nii päeval kui öösel. Kuumahoogusid on 80% naistest. 

Eelkõige ilmub higi ülakehale, ka nägu võib minna punseks ja süda hakata kloppima. Suuremal osal naistest algab üleminekuiga 45–55astaselt.

Kui higistamine hakkab igapäevaelu segama, võib kaaluda hormoonasendusravi.

Foto: Pexels

2. Öine higistamine

Ka südameprobleemid võivad põhjustada liigset öist higistamist. 

Foto: Pexels

3. Higistamine + kaalulangus

4. Higistamine + kõrvetised

Ka reflukshaigus, mille korral maosisu tõuseb üles söögitorusse, võib põhjustada higistamist. Reflukshaiguse korral on inimesel enamasti kõrvetised, kuid vahel on selle haiguse ainus tunnus öine higistamine.

5. Norkamine öösel, väsimus hommikul

Tugev norskamine öösel ning higise ja väsinuna ärkamine võivad kõnelda uneapnoest. Ravimata uneapnoe tõstab riski haigestuda südame-veresoonkonnahaigustesse ja diabeeti.