Tige Bali ahv ründas noort naist. (Pilt on illustratiivne)Foto: Vida Press
Ohtuleht.ee 18. juuni 2019 12:11
19aastase Soome naise Janina unelmate puhkus Balil sai läinud pühapäeval hirmutava pöörde, kui talle tuli kallale ahv, kes pures teda mitmest kohast. Loomal kahtlustati marutaudi. „Kartsin, et suren,“ kõneles Janina Iltalehtis.

Janina ja tema õde veetsid aega kuulsas Ubudi Monkey Forestis. Turistide meelispaigas elab ligi 700 makaaki, keda peetakse pühaks. Ahvid liiguvad vabalt ka inimeste seas, kuid neist soovitatakse siiski eemale hoida ja puutuda neid ei tohi.

Janina ei osanud arvata, mis võib temaga juhtuda, kui ta võttis kuumal päeval hetkeks istet. Õed ei tajunud mingit ohtu: ahvid olid sõbralikud ja tulid neile ligi.

Äkki jooksis nende juurde ahv, kes hüppas Janina rinnale ja hammustas käest. Kui naine üritas looma eemale peletada, hammustas too ka teisest käest. Rünnak jättis küünejäljed ka kaelale. Janinal oli seljas õlapaeltega topp, mistõttu ahvil oli teda kerge hammustada.

Õed olid rünnakust ehmunud, kuid ei osanud seda ohtlikuks pidada.

„Olin kuulnud, et marutaudi võib saada koeralt, kuid ei aimanud, et ka ahvihammustus võib olla eluohtlik. Seetõttu läksime kõigepealt sööma,“ meenutab Janina saatuslikku päeva.

Õnneks helistas ta isale Soome, et uurida, kuidas haavu puhastada. Murelik isa käskis kohe haiglasse minna, sest tema arvates võis ahv olla marutaudis. Umbes neli tundi pärast rünnakut olid õed kohalikus haiglas.

Ka arstide hinnagul võis loom olla marutaudis, sest tavaliselt ei käitu ahvid nii vaenulikult.

Janina sai marutaudivastase vaktsiini ja alustati ravikuuri, muu hulgas ka hepatiidi ennetamiseks.

Janina reisi viimane nädal möödub teisiti, kui ta plaanis: see kulub toibumisele ja haiglaskäikudele. Ta on saanud arvukalt süste ja praegu tuleb tal võtta kaheksa tabletti päevas. Ravi jätkub Soomes.

Nüüd tahab Janina teisi hoiatada. "Balil reisib palju noori. Ma tõesti ei teadnud, et ahvihammustus võib olla nii ohtlik." Ta soovitab kõigil, keda on hammustanud loom, minna kiiresti arsti juurde. Kui marutõve tunnused on juba ilmnenud, on juba hilja - ravi sellele haigusele ei ole. 

Läänemaailmas surevad inimesed marutõve tõttu väga harva, kuid umbes kuu aega tagasi suri 24aastane Norra naine, kes nakatus Filipiinidel kutsikaga mängides.