Hea nõu

JALAD PAISTES JA VILLID TEEVAD VALU? Nende nutikate vahenditega ennetad ja leevendad suviseid jalahädasid 

Toimetas Sirje Maasikamäe, 19. juuni 2019 06:00
Uute kingadega tekivad kergesti villid.Foto: Vida Press
Suvepidudel on sageli jalas uued kingad, mis on siss ekandmata. Mida on nutikas villide ennetamiseks ja raviks soetada, soovitab Apotheka proviisor Janika Tähnas.

Kooli lõpupidude ajal panevad neiud enamasti jalga kontsaga kingad. Pikalt ja sageli kontsaga kingi kandes surutakse jalg kinganinasse, mis võib põhjustada jala deformeerumist ning valu. Ühekordsest kõrge kontsaga kinga kandmisest siiski midagi nii hullu ei juhtu. Märksa tõenäolisemalt – ja see puudutab nii noormehi kui neide – seisavad koolilõpetajad pärast pidu silmitsi villidega, sest enamasti on kingad uued ning sisse kandmata.

Juba profülaktika mõttes oleks nutikas soetada endale ville ennetav pulk – loodusliku koostisega mittemääriv toode, mis vähendab hõõrdumist märkimisväärselt, seega on ka villide tekkimine vähem tõenäoline.

Kui aga ville ennetavat pulka käepärast pole, võiks kindlasti plaaster pidustuste aegu kaasas olla. Kõige lihtsam plaaster on pehme, kerge marlitaolise haavapadjaga.

Foto: Pexels

Samal teemal

On olemas ka plaastreid, mille haavatampoon sisaldab hõbedaosakesi, mis on antibakteriaalse toimega ega lase tekkida põletikul. Plaastri valikul on oluline lähtuda haava suurusest, seisundist ja asukohast. Jalanõust hõõrutud villile sobiks peale panna hüdrokolloidplaaster, mis kiirendab haava paranemist, hoiab ära põletiku tekke ja vähendab valulikkust.

Isegi kui villi põhjustanud jalanõuga peab terve õhtu edasi käima, aitab hüdrokolloidplaaster jalanõu survet villile vähendada.

 Alati leidub aga kohti, näiteks varbavahed, kuhu plaastrit ongi üsna võimatu panna. Siis võiks kasutada aerosoolplaastreid ehk haavaliimi, mida viie kuni kümne sentimeetri kauguselt haavale pihustada. Eelkõige on sprei mõeldud pindmistele haavadele, tekitades valusale kohale õhukese õhku läbilaskva veekindla kihi. See kaitseb haava nii märjakssaamise, mustuse kui ka bakterite eest.

 Kuuma ilmaga kitsast kinga kandes võivad peoõhtu lõpetuseks jalad olla väsinud ja isegi veidi paistes, sellisel juhul aitab jahe piparmündi jalavann, külmageel või -sprei. Palju kiidetakse näiteks Ice Power külmaspreid, aga ka spetsiaalselt väsinud jalgadele mõeldud Venolux geeli.

Kui jalad on aga pidevalt õhtuks väsinud ja turses, võib üheks põhjuseks olla kroonilise veenipuudulikkuse tagajärjel tekkinud vere tagasivool ehk valesuunaline vool jalaveenides. Tavaliseks kroonilise veenipuudulikkuse tagajärjeks on veenilaiendid ehk varikoos.

Foto: Pexels

Kroonilise veenipuudulikkuse leevendamiseks on apteegis saadaval toidulisandid, mils aitavad tõsta veeniseinte toonust, parandada vere tsirkulatsiooni veenides ja vähendada kapillaarveresoonte lekkimist. Need toimeained aitavad leevendada ka jalgade spasme, raskus- ja pingetunnet, turset, kuumalaineid, sügelust ja teisi sümptomeid, mis veenipuudulikkusega kaasneda võivad