Hea nõu

VÕITLUS VASTIKU HAISUGA: need vahendid kaitsevad tõhusalt ja pikalt liigse higistamise eest 

Toimetas Sirje Maasikamäe, 20. juuni 2019 07:00
Foto: Vida Press
Ebameeldivalt higihaisu järele lõhnav kolleeg, koostööpartner, sõber või lähedane inimene – sellele probleemile  pole just kõige mugavam tähelepanu juhtida. Ent kuidas liigset higistamist vähendada ja olla kindel, et me ise kaaskolleegidele ebamugavust ei põhjusta? Nõu annab Apotheka apteeker Kerli Valge.

Kuigi higi eritamine on täiesti normaalne kehareaktsioon, mis suureneb näiteks sportides, rasket tööd tehes, palaviku korral või stressiolukorras, ei taha keegi ebameeldivalt lõhnata. Liigne higistamine on probleemiks paljudele – kolm protsenti inimestest kannatab pideva ja ligi veerand aeg-ajalt esineva tugeva higistamise käes.

Higistamist esineb tavaliselt kätel, jalgadel ja kaenla all, harvem näol. Liighigistamine on eriti suur probleem teismeliste ja noorte seas.

Stress mõjutab

Samal teemal

Kui inimene higistab rahulikus olekus ja jahedas, on tegemist liighigistamisega, mis mõjutab negatiivselt tema elukvaliteeti. See võib olla organismi eripära ja seotud pigem emotsionaalse pingega, aga anda samas märku mõnest tõsisemast haigusest.

Rahulikus olekus märkimisväärselt suurenenud higistamise korral tuleb kindlasti pöörduda arsti poole, samuti siis, kui tuntakse muutusi kehalõhnas (ammoniaagi- või puuviljalõhn).

Lisaks füüsilisele aktiivsusele, ebaõigele riietusele ning toatemperatuurile soodustab higistamist ka stress, teravamaitselised toidud, alkohol, kofeiin, mõned ravimid ja hormonaalsed muutused, aga ka mitmed haigused. Kindlasti on higistamise vähendamiseks kasu alkoholi tarbimise ja vürtsikate toitude söömise vähendamisest või nendest üldse loobumisest.

Foto: Pexels

Pika toimega antiperspirandid

Liighigistamise vastu leiab vahendeid mõistagi suurematest poodidestki, kuid inimesed on järjest enam hakanud hindama ka apteekide allergiavabu tooteid. Tõhusamat abi saab higistamise korral kindlasti antiperspirantidest, mis reguleerivad higinäärmete toimimist ja pärsivad higi teket.

Antiperspirant kantakse puhtale ja tervele nahale ööseks. Toime püsib ka pärast hommikust dušši ning soovi korral võib kasutada meelepärase lõhnaga deodoranti. Hiljem piisab, kui kasutada antiperspiranti 1–2 korda nädalas.

Pealekantavate vahendite kõrval on olemas ka higistamist vähendavad kapslid.

Foto: Pexels

Salveil põhinevad kapslid Nosweat mõjuvad seespidiselt ja reguleerivad higieritust kogu organismis, mitte ainult kehapinnal. Need sobivad seega eelkõige suurema higistamise korral, samuti näiteks klimakteeriumiga kaasneva, ülekaalust tingitud ning käte ja jalgade higistamise korral.