Foto: ITK
Toimetas Sirje Maasikamäe 20. juuni 2019 16:47
Ida-Tallinna Keskhaigla (ITK) ning Tallinna Tehnikaülikool (TalTech) esitlesid virtuaalreaalsuse kasutamist patsientide taastusravis. Virtuaalses supermarketis saab näiteks insuldi üle elanud inimest hinnata kui ka harjutada taas kaupluses sisseoste tegema.

"Aasta koostööd TalTechiga on kaasa toonud meeskondadele ühist rõõmu ja ettevõtmisi ja patsientidele reaalset abi,“ ütles ITK Taastusravikliiniku juhataja  Heidi Alasepp.

„Oleme leidnud valdkonna, kus on huvi nii meil kui TalTechil.,“ ütles ITK juhatuse esimees Ralf Allikvee.

Esitletud virtuaalses supermarketis saab kognitsioonilangusega patsiente, näiteks pärast insulti nii hinnata kui taasharjutada kaupluses sisseoste tegema.

Uudse lähenemise eesmärk on inimesi aidata ja treenida neid pärast tõsise haiguse põdemist, et nad saaksid hakkama igapäevaste toimingutega. „Meie eesmärk on aidata ägeda haiguse, näiteks insuldi läbipõdenud inimestel naasta igapäevaellu veelgi efektiivsemalt ja saada ise oma eluga nii hästi hakkama kui võimalik,“ ütles  Alasepp. 

Eestis haigestub igal aastal u 4500 inimest insulti. Taastusravi (liikumis- ja kõneravi) alustatakse niipea, kui patsiendi seisund seda võimaldab. „Teaduspõhine meditsiin kinnitab, et mida rohkem liigutada ja trenni teha, seda paremini taastutakse, aju tegevus taastub talle ülesandeid andes,“ ütles  Alasepp. Patsiendid taastuvad erinevalt – mõned paranevad juba paari nädalaga. Püsivate haiguse jääknähtude puhul võib taastumine kesta kuid ja aastaid, oluline on puudega kohaneda ning võtta siht elada võimalikult täisväärtuslikku elu.

 Uudne lähenemine taastusraviks saab võimalikuks tänu TalTechi ja ITK eelmisel aastal alguse saanud koostööle, kuhu nüüd lisandub ka Itaalia Teadusnõukogu instituut STIIMA-CNR.

TalTech ja ITK koostöö keskendub lisaks virtuaalreaalsusele ka digitaliseerimisele ja 3D-tehnoloogiatele: näiteks on keerulisi lülisambaoperatsioone aidanud ette valmistada 3D prinditud patsiendipõhised kompuutertomograafiaga saadud mudelid. Samuti on selles koostöös valminud 3D prinditud meditsiinilisest titaanist kontsluu.