Foto: Vida Press
Toimetas Sirje Maasikamäe 21. juuni 2019 12:47
Jaanipühad on paljudele suve nael. Sõprade ja pere seltsis liigutakse loodusesse ning veedetakse koos lõkke ääres mõnusalt aega. Et koosveedetud aeg muretult mööduks, on nutikas mõelda paar sammu ette ja varakult valmis pakkida apteegikott.

Kuid mida jaanipühadeks apteegikotti kaasa pakkida? Nõu jagab Südameapteegi proviisor Merle Meola.

1. Päikesekreem

Jaaninädalavahetus tõotab tulla päikeseline, seega on päikesekaitsevahend lahutamatu osa apteegikotist. „Päikesekaitsevahendit valides jälgi, et see kaitseks nii UVA kui UVB kiirguse ees. Valimisel peaks arvestama kindlasti oma nahatüübiga, kuid hea on, kui päikesekaitsefaktor oleks vähemalt 30, eriti pikemalt päikese käes viibides.“

Päikesekreemi tasub proviisor Meola sõnul kasutada juba seepärast, et see hoiab ära naha enneaegse vananemise.

2. Seedimine

Jaaninädalavahetusel on organismil argisest suurem koormus. Rasvane toit võib kaasa tuua ebameeldivus- ja raskustunde kõhus, kõhuvalu või kõrvetised. Apteegis on mitmeid preparaate, et tekkinud vaevustele õigel ajal jaole saada. Ebamugava täiskõhutunde ja suurenenud gaaside korral on abi seedeensüümidest ja simetikooni sisaldavatest kapslitest ja pulbritest. „Tugevate pisteliste valude korral kõhus aitavad drotaveriini tabletid. Kõrvetiste korral on abiks antatsiidid ehk mageensiumi-, kaltsiumi- ja alumiiniumisoolad, mis aitavad mao ülihappesust neutraliseerida,“ selgitab Meola.

Laktoositalumatuse korral tuleks kindlasti kotti pakkida ka laktaasiensüümi sisaldavad tabletid, kapslid või tilgad. Küsi julgelt apteekrilt nõu, et leiada vahend, mis sinu seedesüsteemi kõige paremini toetab.

3. Putukatõrjevahend

Suvehooaja lendavate tüütuste peletamisel on tuntumaks abimeheks sprei, kuid peale selle on olemas ka sääski peletavad kreemid ja pulgad. Veel üks tõhus ja mugav viis putukakaitseks on putukavõru. See toimib kuu aega ja seda sobib kanda nii käe kui ka jala ümber.

“Jälgi, et vahend pakuks sääskedele lisaks kaitset ka teiste putukate, puukide ja parmude eest,” soovitab proviisor.

4. Aaloe-geel

Aaloe-geeli tasub suvehooajal apteegikotis käepärast hoida juba seepärast, et geel on vägagi mitmekesise toimega: seda saab kasutada nii ärrituse kui putukahammustuste leevendamiseks, väiksemate nahavigastuste ravimiseks ning naha rahustamiseks pärast raseerimist ja päevitamist.

5. Antiseptik

Antiseptik on tuntud haavapuhastaja, kuid lisaks saab sellega puhastada käsi ning suveperioodil on see eriti hea abimees puukide eemaldamisel. “Kui leiad kehalt kinnitunud puugi, siis eemalda see nii ruttu kui võimalik ja desinfitseeri hammustuse koht antiseptilise vahendiga.“

6. Plaastrid või haavaliim-sprei

Igas hästi varustatud apteegikotis on pakk plaastreid. Alternatiiv klassikalistele plaastritele on haavaliim-spreid, mis kaitsevad haava niiskuse, mustuse ja bakterite eest. „Haav tuleb katta puhta sidumismaterjaliga, sest nii luuakse uute rakkude ja väikeste veresoonte kasvuks ja arenguks vajalik niiske keskkond. Kui haav jätta lahtiselt õhu kätte, siis muutub see kuivaks, paraneb aeglaselt, sinna võib kergesti tekkida põletik ja moodustuda armkude,“ selgitab plaastrite olulisust proviisor.

7. Valuvaigistid

Olenemata valu allikast või põhjusest on kindel üks: valu ei pea kannatama.  Väiksemate traumade korral võib abi olla külmakompressist, suurema valu korral küsi nõu valuvaigistite kohta apteekrilt.

Foto: Pexels

8. Pohmelliplaastrid ja -kapslid

Et jaanipäeva meeleolu täiel rinnal nautida, tasub juba enne pidu mõelda, kuidas vältida järgmise hommiku pohmelust. Pohmelliplaastrid aitavad taastada organismi vajalike vitamiinide ja toitainete varu.

Plaaster tuleks panna nahale umbes 30 minutit enne alkoholitarbimise alustamist ning see peaks õlavarrele jääma minimaalselt 12 tunniks (kuid mitte kauemaks kui 24 tundi).

Pohmellivastased kapslid aitavad kõrvaldada alkoholi jääknähte, st aitavad leevendada halba enesetunnet, peavalu ja iiveldust. Kapslites leiduvad kehale vajalikud ained, mille süntees on alkoholi tarvitades häiritud või imendumine raskendatud. Kui jood alkohol, siis mõõdukalt.

Foto: Pexels