Keha

LÕPUTU LIHASÖÖMISE PIDU? Nende tarkustega hoiad seedimist ega pea ka järgmisel päeval põdema! (5)

Toimetas Sirje Maasikamäe, 23. juuni 2021 11:00
Info täiskõhutundest jõuab ajju umbes 20 minutit pärast kõhu täis saamist.Foto: Vida Press
Suve lahutamatu osa on grillipeod – laud on lookas, grillilt saabub aina uusi hõrgutisi ning tujutõstvaid jooke korgitakse üha lahti. Apotheka proviisor Kärt Kurvits jagab nippe, kuidas suviste grillipidudega tervisele mitte liiga teha.

Tihti kujuneb jaanipäev, aga ka tavaline grillimine lõputuks lihasöömise peoks. Toiduga liialdades muutub mõnus olek aga kiiresti piinavalt halvaks enesetundeks.

Küllap oleme kõik vahel tundnud, et kõhus on raske ja tõdenud, et söömisega sai liiale mindud. Paraku jõuab signaal oma keha mitte just hellitavast tegevusest ajju tunduvalt hiljem, kui tekib seedeorganitele ülekoormus. Magu mahutab korraga üsna palju toitu, võimaldades inimesel olla pikemat aega söömata. Enamasti kestab täiskõhutunne kolm–neli tundi, see sõltub söödud toidu süsivesikute, sealhulgas kiudainete, valkude ja rasvade sisaldusest. Kui aga liiga palju süüa, tekib liigsest maovenitusest ebameeldiv täiskõhutunne ja isegi valu kõhus.

Foto: Pexels

 Toitu tuleb närida

 Maos on happelised maomahlad, mis lõhustavad toidu püreetaoliseks seguks. Maohappe toimel aktiveerub seedeensüüm pepsiin, mis lõhustab toidus leiduvad taimsed ja loomsed valgud väiksemateks osadeks. Lagundatud valgud imenduvad peensoolest verre.

Info täiskõhutundest jõuab ajju umbes 20 minutit pärast kõhu täis saamist. Kui süüa kiiresti, jõuab selle aja jooksul mitmekordse koguse süüa, enne kui aru saad, et oleks pidanud varem lõpetama.

Ülesöömise vastu aitab see, kui toitu nautida, see hästi läbi närida ja söömisega mitte kiirustada.

 Ülesöömise tulemus ei pruugi olla ainult lisakilod, välja võivad lüüa ka seedeorganite nõrgad kohad. Kergemal juhul kõrvetised, gaasivalud, kõhulahtisus või -kinnisus. Ägeneda võivad maohaavandid, sapikivid, hemorroidid. Suurem koormus on kõigil organitel, sest toidukogus, millega nad peavad hakkama saama, ei ole tavapärane.

Vali kergemad toidud

Õhtuse grillimise ootuses ei tohi end päeval näljas hoida. Samuti peaks korralikult magama, sest unepuudus aeglustab seedimist. Vältida võiks gaseeritud jooke, sest nende joomine koos rasvase toiduga võib tekitada liigselt gaase.

Kindlasti ei ole mõistlik süüa iga päev sealiha, vaid valmistada võiks ka kergemaid toite – linnuliha ja kala. Liha kõrval olgu kindel koht toorsalatitel, kuna suure koguse liha söömisel tekib organismi liigne happeline keskkond.

Kindlasti tasub grillida ka puu- ja köögivilju: suvikõrvitsat, paprikat, tomateid, lillkapsast, brokolit, peeti, kaalikat, porgandeid, ube, maisi, ananassi jpm.

Foto: Pexels

 Tuge apteegist

Seedimist aitavad ergutada ka mitmed lisandid, näiteks sinep, mädarõigas ja astelpajutooted. Ka apteegist leiab abistavaid vahendeid.

Artišokilehtede pulbrit ja ekstrakti sisaldav toidulisand Botadyn aitab muuta raskesti seeditava toidu organismile kergemini omastatavaks. Enne suuremat söögikorda tuleb sisse võtta kaks kuni kolm dražeed. Preparaati kasutatakse ka dieedi ajal, siis küll üks dražee iga söögikorra ajal.

RÕÕM aktiivsöe kapsleid võib kasutada abistava vahendina kõhupuhituse korral. Täiskasvanutel ja lastel alates 12. eluaastast 1-3 kapslit päevas koos rohke veega, 1-1,5 tundi enne või pärast põhitoidukorda. Täiskasvanud võivad vajadusel võtta kuni 6 kapslit päevas. 

Espumisan Easy suus lahustuvad graanuleid kasutatakse seedetraktis gaasi kogunemisest põhjustatud kõhupuhituse leevendamiseks ning sellega seotud kõhu pingetunde, ülakõhu survetunde ja kuuldava sooleperistaltika korral.  

Foto: Pexels

Jalutamine toob leevendust

 Kui ülesöömine on juba tõsiasi, tuleb oodata, et seedeorganid jõuaksid söödud koguse seedimisega hakkama saada. Mõistagi ei tohi igavuse peletamiseks midagi peale näksida. Tähtis on rahulikult olla, aga pigem tasub end mõõdukalt liigutada, mitte  magama minna.

 Igati tervitatav on pärast rikkaliku söögi ja joogi nautimist võtta ette jalutuskäik värskes õhus pere või lemmikloomaga. Omas tempos liikumine mõjub vereringele ja lihastele toonust tõstvalt.

 Alkoholiga hoia mõõdukust

Alkohol koormab eelkõige maksa, aga samas ka kogu organismi. Kiirelt langeb tähelepanukiirus ja tihti tehakse just jaanipäeval alkoholist tingitud otsuseid, mida kahetsetakse kogu elu, rääkimata eluohtlikest situatsioonidest.

Alkoholist tingitud maksakahjustus on nii Eestis kui ka Lääne-Euroopas kõige sagedasem maksahaiguse põhjus. Teiseks tasub võtta ennetusabinõud kasutusele. Apteegis on saadaval näiteks pohmelliplaastreid, mis tuleb nahale paigaldada soovitatavalt enne alkoholi tarbimise alustamist.

Foto: Pexels

Apteegist leiab ka vahendeid, mis aitavad maksarakkudel kiiremini taastuda ja pakuvad kaitset kahjulike mõjude eest. Safranijuure ekstrakti sisaldav Hepalong aitab säilitada maksa tervist, toetab seedimist, seedenõrede eritumist ning aitab ennetada rasvade ladestumist maksas. Safranijuure ekstraktis sisalduv kurkumiin aitab reguleerida keha põletikuvastust. Probleemi tõsidusest lähtuvalt võib kuur kesta 15 päevast mõne kuuni. Ka Antipohmelin kapslid on abistav vahend alkoholi jääknähtude kõrvaldamiseks.

 Soovitatav on juua ohtralt gaseerimata vedelikke, et aidata organismil toime tulla alkoholi jääkproduktide eemaldamisega. Alkohol stimuleerib neere tootma rohkem uriini ja põhjustab seeläbi organismis vedelikupuuduse. Sellest on tingitud ka peavalu. Seepärast on vee joomine ja tasakaalu taastamine eriti oluline. Alkoholi tarvitades ei ole kunagi liiast rõhutada, et peamine on säilitada mõõdukus.

 Ka kohv võib toimida seedimisele ergutavalt. Teisalt võib see aga tekitada olukorra, kus tekib probleeme uinumisega. Lisaks võib kohvi tõsta liigselt vererõhku ja südame löögisagedust ning tundliku maoga inimestel põhjustada kõrvetisi ja ebamugavustunnet maos.

 Kindlasti on järgmisel hommikul esimene asi puhas vesi, võib ka mineraliseeritud vesi olla, et organismi mineraalid jälle tasakaalu viia. Ka vitamiinipreparaadid toetavad.

Samal teemal

01.01.2022
KAS PEAKSID JOOMISE PÄRAST JUBA MURETSEMA? Endine alkohoolik toob välja neli kindlat ohumärki
03.12.2021
KAS TUNNED, ET VAJAD ALKOHOLI? 4 kindlat märki, et sul on juba joomisega probleem
08.11.2021
ALKOHOL POLE AINUS SÜÜDLANE! 7 üllatavat asja, mis rikuvad samuti maksa
25.10.2021
MAKS ON ÄRA KURNATUD? Aita tähtsal organil taastuda nende toitude ja ravimtaimede abil!