Hea nõu

KAS PEAKSID JOOMISE PÄRAST JUBA MURETSEMA? Endine alkohoolik toob välja neli kindlat ohumärki (20)

Toimetas Sirje Maasikamäe, 25. detsember 2020 14:00
Kui alkohol mõlgub sageli mõtteis ja on tihti tähtsusjärjekorras esimene, on see kindel märk probleemist. Foto: Vida Press
Millal peaksid oma joomise pärast muret tundma? Endine alkohoolik räägib neljast märgist, mis kõnelevad tema arvates alkoholiprobleemist.

Nädalavahetus tähendab nii mõnelegi inimesele tavalisest alkoholirohkemat aega. Kui keha ja meel on alkoholiga harjunud, võivad argipäeva naastes tekkida probleemid, isegi võõrutusnähud.

Yle uudisteportaalis toob endine alkohoolik ja nüüdne kogemusnõustaja Teppo Uotinen välja märgid, mis viitavad alkoholiprobleemile. Ta loodab, et ehk on kellelgi tema kalli hinnaga saadud kogemustest abi.

1. Peaparanduse vajadus järgmisel hommikul

Kui oled kaua tipsutanud ja jätad selle järsku katki, võib see põhjustada terviseprobleeme. Võivad tekitada selliseid võõrutusnähtusid nagu tugev värin, südmamekloppimine ja kassiahastus. Endine alkohoolik ei soovita siiski hommikul pead parandada, sest nii võib joomine kergesti jätkuda.

Alkoholiga kimpus olnud mees arvab, et terve inimese keha saab n-ö tavalise pohmelliga hakkama. Kui oled nautinud, eks siis peab ka keha kannatama.

Foto: Pexels

2. Alkohol muutub sinu mõtetes ja päevakavas kõige tähtsamaks

Sul mõlgub alkohol sageli mõtteis ja on tihti tähtsusjärjekorras esimene. Muud asjad jäävad tegemata ja pead täidavad mõtted, millal saab jälle juua. Siis mõjutab alkohol juba argipäeva.

Vaatama peab ka muud peale joodud koguse. Alkohol hakkab muutma inimese väärtushinnanguid: ta muutub enseskeskseks ja hakkab valetama.

Foto: Pexels

Salapudelid on endise alkohooliku meelest üks kindlamaid märke  alkoholiprobleemist. Joomist häbenetakse. Kuna keha kannatab rohkem alkoholi või on vaja pead parandada, on inimesel tarve juua rohkem kui teised.

Teppo Uotineni arvates on hommikune peaparandamine ja alkoholi peitmine kindlad märgid alkoholisõltuvusest.

Foto: Pexels

4. Valetamine joomise kohta või probleemi pisendamine 

Sõltlane ei tunnista märke, millest teised saavad juba väga selgelt aru. Inimene pisendab enda jaoks joodud alkoholi kogust ning probleeme, mida alkohol on põhjustanud.