Keha

SEKS KULDSES EAS? Naudi mõnuga, aga arvesta nende 13 olulise seigaga! (23)

Ohtuleht.ee, 31. jaanuar 2021 13:00
Vanemas eas võib seks olla paremgi kui noorena. Foto: Vida Press
Seks pärast 60. eluaastat? Jaa, loomulikult! Paljudel eakatel paaridel on palju parem armuelu, kui see oli neil noorena.

Sellel on palju põhjusi: paar võib tunda palju suuremat lähedust, neil pole enam vaja raseduse pärast muretseda ja aega on rohkem. Loomulikult on neil nüüd ka palju rohkem kogemusi. Kuid vanus seab ette ka teatud proovikivid, millega on tark arvestada. 

Hormonaalsed muutused

Keskealisena leiavad aset suured muudatused, mis mõjutavad ka seksielu. Umbes 45–50aastasena algavad naistel üleminekuaastad ning hormonaalsete muudatuste tõttu muutuvad tupe seinad õhemaks ja kuivemaks. Samas vanuses väheneb meestel testosteroonitase ning neil võivad tekkida erektsioonihäired.

Foto: Pexels

Muutused vagiinas

Põhilised probleemid küpses eas naistel on raskused orgasmi saamisega, madal libiido ja tupekuivus, mis võib põhjustada seksimisel valu. Abiks on libestiga kondoomid või libestid. Arst võib kirjutada välja ka vaginaalset östrogeeni.

Foto: Tiit Tamme

Erektsioonihäired

Suurim vanusega seotud probleem meestel on erektsioonihäired – erektsiooni ei teki või see ei kesta nagu varem või ei jäigatsu peenis piisavalt.

Abi saab erektsiooniravimitest. Kuid neil on kõrvalmõjud, näiteks ei sobi need kokku teatud ravimitega. Ole ettevaatlik ka ravimtaimede ja toidulisanditega, mis lubavad problemeile kiiret lahendust. Pea alati nõu arstiga, kui otsustad neid võtta.

Foto: Pexels

Diabeet

Südamehaigused

Südameinfarkt seksi ajal võib olla filmides efektne, kuid tegelikus elus seda väga tihti ei juhtu. Südameprobleemid võivad muuta veresooned kitsaks ja jäigaks ning  veri ei saa piisavalt hästi voolata. Sa võid tunda, et orgasmi on raske saada. Kui haigus on raviga kontrolli all, annab arst seksile ilmselt rohelise tule. Kuid räägi kindlasti arstile, kui tunned rinnus valu, sul on hingamishäired või muud probleemid.

Foto: Pexels

Teised proovikivid

Vananedes võivad probleeme tekitada ka muud hädad: ülekaal, krooniline valu, liigesehaigused, uriinipidamatus, mäluhäired, kõrge vererõhk, ravimite kõrvaltoimed, depressioon vm.

Ka operatsioonid võivad mõjutada, kuidas sa end oma kehas tunned  ja kui enesekindel sa oled. Aruta partneriga, kuidas saaksite siiski lähedased olla. Heida kõrvale hooldaja roll, kui olete voodis.

Foto: Pexels

Räägi arstiga

Võib-olla on sul raske seksiteemasid arstiga arutada. Küsi julgelt, kas su ravimid võivad põhjustada seksiprobleem, kas võid tarvitada erektsiooniravimeid või kas ta oskab seksuaalterapeuti soovitada.

Foto: Pexels

Otsi abi

Leia spetsialist, kes oskab seksiproblemeide korral aidata. Ta võib soovitada näiteks, et võib-olla vajate pikemat eelmängu või rohkem stimulatsiooni. Kui liigesehaigus takistab seksi nautida, oskab ta ehk uusi poose soovitada.

Ole loominguline

Ole nutikas ja loominguline, kuidas seksi nautida. Kui sul on probleeme erutumisega, siis on vaja abiks võtta ehk vibraator? On loomulik, et võid muretseda, kui sul on seksis olnud pikem paus. Kuid just seksimine aitab sul lõõgastuda ja uuesti kire süüdata.

Turvaseks on endiselt oluline

Sugulisel teel levivad haigused on võrdsed, kedagi ei diskrimineerita vanuse tõttu ehk seksuaalselt aktiivne eakas võib samuti nakatuda süüfilisse, klamüüdiasse, gonorröasse, genitaalherpesesse jm haigustesse. HIV-viirusega nakatumine on tõusnud just eakamate hulgas. Lase ennast regulaarselt kontrollida, kasuta kondoomi ja ole oma partneriga aus.

Foto: Tiit Tamme

Uued partnerid

Kuna vanematel inimestel on parem tervis ja rohkem on ka võimalusi, kuidas partnereid leida (näiteks netist), naudivad ka eakamad inimesed kohtinguid ja seksi.

Kuid tasub säilitada kainet mõistust. Õpi oma partnerit tundma, enne kui vahekorda astud. Mõlemad peaksid laskma ennast enne testida. Kasuta alati kondoomi.

Foto: Pexels

Kirg

Aja jooksul võib kirg lahtuda. Naistel võivad olla näiteks põieprobleemid, rinnad lõtvuvad ja pärast seksi võib tekkida põiepõletik. Mehed võivad seksi vältida erektsiooniprobleemide tõttu. Rääkige omavahel ja katsuge teineteist mõista. Andke teineteisele märku, mida te naudiksite.

Foto: Pexels

Ära keeldu seksist

Miks? Lihtne vastus on see, et seks on väga kasulik. See tugevdab immuunsüsteemi, põletab kaloreid, alandab vererõhku, aitab lõõgastuda, leevendab valu, hoiab vaimu teravana ning vähendab südameinfarkti ja isegi eesnäärmevähi ohtu. Seks hoiab sind ja partnerit lähedasena ning aitab elada kauem. Ja olla õnnelikum!

Te võite olla lähedased mitmel moel: see võib tähendada kallistamist, suudlemist, käega või suuga hellitamist. Kui sul pole partnerit, siis ka enda hellitamine ehk masturbeerimine on tervislik ja rahuldustpakkuv viis saada osa seksi  kasulikkusest.