Hea nõu

SAIALILL RÜNDAB BAKTEREID JA VIIRUSI: siin on kuulsa salvi retsept! (1)

Toimetas Sirje Maasikamäe, 27. juuni 2019, 06:00
Saialillest tehtud salv on hea põletiku vastu. Foto: Vida Press
Harilikku saialille kasvatatakse koduaias ilutaimena, kuid see on ka võimas ravimtaim. Saialille kasutatakse rahvameditsiinis mitmete hädade leevenduseks.

Karepa ravimtaimeaia perenaine Katrin Luke kirjutab raamatus "Eesti väike ravimtaimeraamat", et saialilletinktuur tapab baktereid ja viiruseid, ka herpest ja gripiviiruseid. Saialilleõlil ja rasvatõmmistel on kudede taastumist soodustav toime. Saialill tugevdab immuunsüsteemi ja pidurdab kasvajarakkude kasvamist. Soodustab sapinõristust, sobib maksa- ja sapi- ning seedimist soodustavatesse teesegudesse. Kasutatakse mao- ja kaksteistsõrmikuhaavandi puhul teesegu või õlitõmmisena. Mikroobide- ja seentevastase toimega, suu- ja kurgu limaskestade raviks, kudede taastamiseks.

Kuidas kasutada?

Päevane annus on kuni 12 g droogi. Saialillest saab hea salvi, mis aitab veenipõletiku puhul, on hea kätekreem suviste aiatööde ajal ja talvel, kui nahk on kuiv ja pragunev.

Foto: Pexels

Salvi valmistamiseks sobib ka mango-, palmi- või kakaovõi, kookosrasv, sheavõi. Kergesti imenduva salvi või õli saab teha mandliõliga, see jätab nahapinna kuivaks.

Saialilleõli või rasvatõmmis aitab taastuda limaskestadel, haavadel. Vanasti valmistati saialillerasva ka seespidiseks tarvitamiseks, limaskestade taastumiseks. Valmistati rasva või taluvõiga, sest organism omastab karotenoide vaid rasvainega.

Saialille kroonlehed sobivad saiatainasse ja kookidesse. Südamikke ei tohiks seal kasutada, sest need muudavad maitse kibedaks. Veel puistame kroonlehti suvel salati ja omleti sisse ja kaunistame nendega toiduvaagnaid.

Foto: Karin Kaljuläte

Salvi valmistamine

Ettevaatust saialillega, kui on ülitundlikkus korvõieliste suhtes!

Foto: Pexels

Samal teemal

23. november 2019, 14:00
SEKS KULDSES EAS? Naudi mõnuga, aga arvesta nende 13 olulise seigaga!
25. august 2019, 14:00
TURGUTA TERVIST! Vanemas eas on eriti olulised need vitamiinid ja mineraalid
23. august 2019, 07:00
MAAGILINE PIHLAKAS: kaitseb kodu kurja eest ja ravib paljusid haigusi
30. juuli 2019, 07:00
JOO PIPARMÜNDITEED! See vähendab kõhugaase, rahustab meeli ja leevendab veel hulga hädasid