Hea nõu

HÄIRIVAD PIGMENDILAIGUD: see on peamine põhjus, miks mõnel tekivad need eriti kergesti (3)

Toimetas Sirje Maasikamäe, 2. juuli 2019 06:00
Pigmendilaikude ravi pole alati vajalik ning osa pigmendilaike võib aja jooksul ise tuhmuda. Foto: Visa Press
Pigmendilaigud ei sügele ega ole valusad, ometi võivad need inimest väga häirida.  Miks need tekivad ja kas neid saab vähendada, selgitab farmatseut Kerli Vahar Südameapteegi blogis

Pigmendilaigud on levinud ja kergesti äratuntav nahaprobleem. Tavaliselt tekivad need pruunikate või hallikate laikudena nahapindadele, mis puutuvad kõige enam kokku päikesekiirgusega – põsed, otsaesine, lõug ja ülahuul. Laigud võivad ilmuda ka teistele kehaosadele, näiteks kaelale, käsivartele ja õlgadele. Pigmendilaigud ei põhjusta füüsilisi sümptomeid nagu valu või sügelus, kuid võivad mõjutada psühhosotsiaalset heaolu.

Pigmendilaigud esinevad sagedamini naistel, eriti raseduse ajal, ja vaid kümnendik pigmendilaikude all kannatavatest inimestest on mehed.

Probleem esineb sagedamini tumedama nahaga või kergesti päevituvatel inimestel, kuid pigmendilaigud võivad tekkida kõigil olenemata nahatüübist. Pigmendilaikude teke võib olla ka geneetilise eelsoodumusega.

Foto: Pexels

Samal teemal

Miks pigmendilaigud tekivad?

Pigmendilaikude põhjused ei ole veel täielikult selged, kuid on teada, et nende teket võivad soodustada või põhjustada eri tegurid. Tõenäoliselt tekivad pigmendilaigud siis, kui nahale tooni andvad rakud, mida nimetatakse melanotsüütideks, toodavad liiga palju pigmenti – melaniini. Tumedama nahaga ja kergesti päevituvatel inimestel on melanotsüüdid aktiivsemad kui heleda nahaga inimestel.

Päikesekiirgus on siiski peamine tegur, mis võib pigmendilaike esile kutsuda, olenemata selle algsest põhjusest. Päikeselt tulev ultraviolettkiirgus stimuleerib melanotsüüte ja juba väike kogus päikesekiirgust võib kaasa tuua pigmendilaigu. Samuti võivad pigmendilaigud tekkida hormonaalsetel põhjustel – raseduse ajal, aga ka hormonaalsete rasestumisvastaste vahendite kasutamise või hormoonasendusravi ajal.  Harva võivad pigmendilaike põhjustada ka teised hormoonidega seotud haigused.

Ärritavad nahahooldustooted omakorda muudavad naha loomuliku kaitsebarjääri nõrgemaks ja vabastavad tee pigmendilaikudele.

Foto: Pexels

Pigmendilaikude ravi pole alati vajalik ning osa pigmendilaike võib aja jooksul ise tuhmuda. See võib juhtuda näiteks pärast rasedust või hormonaalsetest rasestumisvastastest vahenditest loobumist. On inimesi, keda pigmendilaigud vaevavad aastaid või isegi terve elu. Sel juhul on olemas ka ravivõimalusi ja -protseduure, mille määramisega tegeleb nahaarst.

Pigmendilaike või nende taasteket on siiski võimalik ennetada. Selleks on oluline kaitsta ennast  päikesekiirguse eest – kanda laia äärega mütsi, et vältida otsest päikesekiirgust, ning kasutada kõrge kaitsefaktoriga päikesekreeme. Võimaliku ärrituse vältimiseks on soovitatav eelistada füüsikalise blokaatoriga päikesekreeme. Lisaks kasutada mitteärritatavaid hooldustooteid, millel on juba päikesekaitsefaktor sees. Päikesekaitset tuleks kasutada olenemata nahatüübist iga päev, isegi pilvise ilmaga, ja uuendada kreemi pärast ujumist või higistamist, kuid vähemalt iga paari tunni tagant.

Foto: Pexels

Lisaks eelnimetatule saab kodus veel üht-teist teha, et aidata nahal paraneda ja vältida tulevasi kahjustusi. Selleks tuleks luua hea puhastusrežiim, sest õhu kaudu levivad saasteained võivad nahaga kokku puutudes muuta naha tundlikumaks ja päikesekiirgusele vastuvõtlikumaks. Soovitatav on kasutada õrnatoimelisi puhastusvahendeid, et eemaldada mustus ja aidata nahka kaitsta. Oluline on ka nahka niisutada, mis aitab taastada naha loomuliku kaitsebarjääri.

Samuti on leitud, et pigmendilaikudega inimestel on kõrgemad oksüdatiivse stressi markerid. Selle vastu aitavad antioksüdandid, näiteks C- ja E-vitamiin, mis aitavad nahal päikesevalguse tagajärjel tekkinud kahjustustest terveneda. Naha tervise parandamiseks ja päikesekiirguse kahjulike mõjude kõrvaldamiseks sobivad antioksüdantidega seerumid või kreemid.