Legendi järgi võttis salvei oma puhma alla Herodese sõdurite eest põgeneva Jumalaema Maarja koos Jeesusega ja selle eest kinkis Jumal talle ravivõimed, et inimestele head teha.
Omal ajal kuulus ka nn Nelja Varga koostisse, mis hoidis koolera eemal, seda segu määriti kehale. Koosnes äädikast, mille sisse oli pandud rohkesti salveid, lisatud koirohtu, liivateed ja lavendlit.
Salvei aitab kurgu- ja suu limaskesta põletiku korral, seda võib kasutada loputamiseks ja kuristamiseks. Kasutatakse külmetuse ja närvilisusest põhjustatud seedehäirete korral. Võtab üleminekueas ära higistamishood. Vanasti peeti ka naistel viljakusrohuks. Välispidiselt aitab allergiliste nahapõletike ja ekseemide, veenipõletike korral. Putukahammustustele võib määrida salveimahla, tinktuuri või salvi.
Külmetusesalvides võib kasutada ka salvei eeterlikku õli.
Kasvatamine
Kuna taim on külmaõrn, soovitatakse kasvatada kasvuhoones, vahel elavad nad talve üle ka kivide vahel, taimekastis või teiste taimede ja põõsaste vahel. Enamasti tuleb siiski igal kevadel uued taimed istu tada ning lehesaak jääb augustisse. Õues kasvanud taimedel on tugev maitse ja kui nad talve üle elavad, rõõmustavad nad meid suvel õitega. Kui kasvukoht on soodne ja kõplamisel välkkõblast ei kasuta, võivad paljuneda ka otsekülvi teel, kui elavad suuremate taimede, näiteks rooside varjus.
Korjamine ja kuivatamine
Salveid ei tohi üle annustada, seespidiselt ei tohi kasutada tinktuuri ja eeterlikku õli. Mitte kasutada rinnaga toitmise ja raseduse ajal ega ägeda neerupõletiku korral.
Allikas: "Eesti väike ravimtaimeraamat", autor Katrin Luke, Karepa ravimtaimeaia perenaine
3 KOMMENTAARI