Hea nõu

IMELISE VÄEGA SALVEI: aitab saja haiguse vastu, aga mõnele on ohtlik (3)

Toimetas Sirje Maasikamäe, 7. juuni 2020 10:00
Salvei võtab üleminekuaastatel ära kuumahood ja seda on peetud ka viljakusrohuks. Foto: Vida Press
Sinakaslillade õitega aedsalvei on väga hinnatud ravimtaim, mille kohta on usutud, et see aitab koguni saja haiguse vastu. Salveiga tuleb olla ettevaatlik ja kõigile see ei sobi. 

Legendi järgi võttis salvei oma puhma alla Herodese sõdurite eest põgeneva Jumalaema Maarja koos Jeesusega ja selle eest kinkis Jumal talle ravivõimed, et inimestele head teha.

Omal ajal kuulus ka nn Nelja Varga koostisse, mis hoidis koolera eemal, seda segu määriti kehale. Koosnes äädikast, mille sisse oli pandud rohkesti salveid, lisatud koirohtu, liivateed ja lavendlit.

Salvei aitab kurgu- ja suu limaskesta põletiku korral, seda võib kasutada loputamiseks ja kuristamiseks. Kasutatakse külmetuse ja närvilisusest põhjustatud seedehäirete korral. Võtab üleminekueas ära higistamishood. Vanasti peeti ka naistel viljakusrohuks. Välispidiselt aitab allergiliste nahapõletike ja ekseemide, veenipõletike korral. Putukahammustustele võib määrida salveimahla, tinktuuri või salvi.

Külmetusesalvides võib kasutada ka salvei eeterlikku õli.

Foto: Daisy Lappard

Kasvatamine

Kuna taim on külmaõrn, soovitatakse kasvatada kasvuhoones, vahel elavad nad talve üle ka kivide vahel, taimekastis või teiste taimede ja põõsaste vahel. Enamasti tuleb siiski igal kevadel uued taimed istu tada ning lehesaak jääb augustisse. Õues kasvanud taimedel on tugev maitse ja kui nad talve üle elavad, rõõmustavad nad meid suvel õitega. Kui kasvukoht on soodne ja kõplamisel välkkõblast ei kasuta, võivad paljuneda ka otsekülvi teel, kui elavad suuremate taimede, näiteks rooside varjus. 

Foto: Aldo Luus

Korjamine ja kuivatamine

Salveid ei tohi üle annustada, seespidiselt ei tohi kasutada tinktuuri  ja eeterlikku õli. Mitte kasutada rinnaga toitmise ja raseduse ajal ega ägeda neerupõletiku korral.

Allikas: "Eesti väike ravimtaimeraamat", autor Katrin Luke, Karepa ravimtaimeaia perenaine

Samal teemal

01.05.2021
VITAMIINILAKS UMBROHUST: naat sobib hästi nendesse toitudesse
25.10.2020
JOO PIPARMÜNDITEED! See vähendab kõhugaase, rahustab meeli ja leevendab veel hulga hädasid
02.08.2020
SAIALILL RÜNDAB BAKTEREID JA VIIRUSI: siin on kuulsa salvi retsept!
27.07.2020
ANNA MAKSALE AEGA PUHATA! Need toidud ja ravimtaimed puhastavad maksa loomulikul teel