Hea nõu

KAS JOOMINE LÕHUB SUHTEID? 10 ohumärki, et elu tüürib tõesti kriisi poole (4)

Toimetas Sirje Maasikamäe, 16. aprill 2021 19:00
Alkohol aitab küll probleemide lahendamise eest põgeneda, kuid kuhjuvad lahendamata probleemid ei jäta suhet puutumata.Foto: Vida Press
Märkamatult hiilib alkohol ka suhetesse ja hakkab neid aja jooksul lõhkuma. Sellepärast pane juba varakult tähele ohumärke.

Tülid

Alkohol vähendab enesekontrollivõimet. Võib juhtuda, et teed asju, mida pärast kahetsed – näiteks ütled oma partnerile halvasti või käitud ebameeldivalt.

Alkohol põhjustab ka ärritust ja agressiivsust, liiga palju joonuna hakatakse sageli tülisid üles puhuma ning halvemal juhul võib asi lõppeda vägivallaga. Alkoholil ja koduvägivallal on omavahel tugev seos.

Foto: Pexels

Negatiivsus

Alkohol vähendab võimet teise sõnu ja käitumist tõlgendada ning mõista. Võib juhtuda, et neutraalset käitumist tõlgendatakse negatiivsena, seetõttu solvutakse ja muututakse ründavaks.

Suhetes, mida mõjutab alkohol, kritiseeritakse, süüdistatakse ja ignoreeritakse rohkem. Samuti karistatakse vaikusega, eitatakse või välditakse probleeme ning mängitakse ohvrit. Sellistes suhetes ei ole ei avatust, ausust, teineteise toetamist ega julgustamist.

Foto: Pexels

Usaldamatus

Täitmata kohustused

Liigne joomine võtab palju aega ja energiat ning nii võivad igapäevased kohustused ununeda või jääda täitmata. Kui kogu igapäevaelukoorem jääb kanda kaaslasele, tundub see talle ebaõiglane ning tekitab kibestumist.

Foto: Pexels

 Kadunud aeg

Kui nädalavahetus möödub juues või pohmellis, jääb vähem aega lähedaste või sõpradega koos midagi meeldivat ette võtta. Lõpuks viib see üksteisest võõrandumise ning heade suhete katkemiseni.

Rahaprobleemid

Raha toob peres sageli eriarvamusi kaasa ilma alkoholitagi. Alkohol aga maksab palju ning kui seda suurtes kogustes osta, jätab see pere eelarvesse järele augu.

Foto: Julia Bogacheva

 Kuhjunud probleemid

Alkohol aitab küll probleemide lahendamise eest põgeneda, kuid kuhjuvad lahendamata probleemid ei jäta suhet puutumata. 

Piinlikud situatsioonid

Purjus inimene käitub seltskonnas tihti kohatult. Nii peabki kaaslane rõõmu asemel tundma piinlikkust ja häbi.

Foto: Pexels

Kõrvalhüpped

Alkohol muudab impulsiivseks ning nii kasvab tõenäosus petta oma partnerit, astuda juhuvahekordadesse kasutamata kaitsevahendeid, saada suguhaigusi või olla hiljem silmitsi soovimatu rasedusega.

Foto: Pexels

Seksuaalsed puudujäägid

Alkohol vähendab seksuaalset võimekust. Meestel võivad tekkida erektsioonihäireid. Naistel võib alkohol muuta raskemaks orgasmi saamise. Seks purjus inimesega muutub kaine osapoole jaoks sageli ebameeldivaks ning füüsiline lähedus suhtes hakkab kannatama. 

Mida teha?

Kui tunned, et alkohol mõjutab sinu suhet, on see piisav põhjus spetsialisti poole pöördmiseks. Tänapäevane ravi tegeleb joomise põhjuste ja tagajärgede kõigi külgedega.

 Alkohol tekitab suhteprobleeme, kuid kehtib ka vastupidine – suhteprobleemid võivad aidata alkoholiprobleemil püsida. Nii et kui paranevad suhted, võib juhtuda, et peale seda on joomist kergem kontrolli alla saada.

 Kui sinu lähedane joob ning see tekitab suhtes probleeme, siis uuri soovitusi, kuidas teda aidata. Samas ära unusta ennast: vaata lehelt alkoinfo.ee, kuidas ennast selles olukorras hoida. Soovitatav on otsida abi ka endale – spetsialistid oskavad nõu anda ka lähedastele.