Hea nõu

UNUSTA RANGE DIEET! Alla võtta aitavad hoopis need 18 igapäevast harjumust! (3)

Ohtuleht.ee, 24. mai 2020 15:00
Söö palju juurvilju ja tee neist ka suppi. Foto: Vida Press
Range dieediga võtad ehk kiiresti alla, kuid tulemus ei püsi enamasti kaua. Siin on mõned head harjumused ja nipid, millega on lihtsam alla võtta ja tulemus on samuti püsivam! 

Söö aeglaselt

Võid panna kas või taimeri, et sööksid vähemalt 20 minutit. Aeglane söömine on üks kõige olulisemaid harjumusi, kui soovid alla võtta ilma range dieedita.

Näri iga suutäis korralikult läbi. Kui sööd rahulikult, siis sööd kokkuvõttes vähem ja täiskõhutunne tekib paremini. Kui kugistad toidu kiirelt alla, ei jõua keha saata ajule signaali, et kõht on täis, see aga viib kergesti ülesöömiseni.

Maga rohkem

Kui oled pidevas unevõlas, tõstab see ka söögiisu.

Söö rohkem juurvilju

Kui sööd rohkem juurvilju, saad palju kiudaineid. Maitsesta neid pigem sidrunimahla ja ürtidega, mitte rammusate kastmetega.

Foto: Pexels

Söö suppi

Söö selgeid juurviljasuppe: nii saad kõhu täis, kuid vähe kaloreid. Söögikorda on eriti hea alustada supiga, sest see võtab söögiisu kergesti ära. Hoidu koorestest suppidest, mis sisaldavad palju rasva ja kaloreid.

Foto: Pexels

Söö täisteratoitusid

Sea eesmärk

Riputa nähtavale kohale oma vana lemmikkleit, seelik või tekaaapaar. Siis on sul auhind kogu aeg silme ees. Vali rõivaese, mis on ainult natuke kitsas, siis ja jõuad sihini suhteliselt kiire ajaga. Ja siis võid võtta sihiks juba uue rõivaeseme. 

Foto: Pexels

Kasuta pikki kitsaid klaase

Ka visuaalsed nipid aitavad vähem süüa-juua. Kitsast klaasist jood vähem mahla, limonaadi, veini või õlut kui suurtest laiadest klaasidest.

Joo alkoholi asemel vett

Kui sul on plaan alkoholi juua, siis ära võta kohe veini, õlut või kokteili, vaid joo  kõigepealt klaas alkoholivaba jooki, näiteks mullivett. Alkohol sisaldab palju kaloreid. Kui oled alkoholi mõju all, kaotad väga kergesti kontrolli ka söömise üle ja näksid möödaminnes krõpse, pähkleid või muud toitu, mille söömist tavaliselt piirad.

Foto: Pexels

Joo rohelist teed

Ka roheline tee aitab kaalu langetada. Mõned uuringud on näidanud, et rohelises tees sisalduvad katehiinid kiirendavad ainevahetust. Pealegi on roheline tee ka lihtsalt hea värskendav jook, mis ei sisalda sadu kaloreid.

Rahusta meelt

Naised, kes teevad joogat, kaaluvad pigem vähem kui teised. Miks? Arvatakse, et need, kes harrastavad joogat, söövad samuti teisiti – nad on sellele keskendunud, n-ö kohal. Kui sööd teadlikult, siis märkad näiteks paremini, et restoranipraad on liiga suur ning sööd sellest vaid niipalju, et kõht on täis. Jooga aitab saavutada rahu ja eneseteadlikkust ning see aitab ka ülesöömise vastu.

Foto: Pexels

Söö kodus

Söö kodutoitu vähemalt viiel päeval nädalas. Tee ise süüa - siis on paremini kontrolli all, mida sööd. 

Foto: Pexels

Näri nätsu

Näri tugevamaitselist suhkruvaba nätsu, kui sul on oht, et käsi tahab haarata mingi näksi järele. On hulk olukordi, kus võime süüa, ilma et me seda tähele paneks: õhtusöögi valmistamise ajal, peol suheldes, telekat vaadates või netis surfaretes.

Kasuta väiksemaid nõusid

Söö väiksematelt taldrikutelt – nii loobud kergesti 100-200 kalorist päevas.

Foto: Pexels

Väiksemad portsjonid

Kõige olulisem saledate inimeste harjumus on süüa mõõduka suurusega portsjoneid. Ära osta toitu suurtes pakendites ja las toiduvaagnad ja potid jääda söögiajaks kööki, et sa ei võtaks kergesti lisaportsu.

80–20 reegel

Inimestel on kombeks end täis pugida, kuid näiteks Jaapani Okinava saare elanikud lõpetavad söömise siis, kui kõht on täis 80%. Ka meie võiksime süüa 20% vähem.Okinava saare elanikud on väga pikaealised, mille põhjuseks peetakse just nende toitumisharjumusi. 

Ettevaatust restoranis

Restoranisöök võib olla väga salakaval ja sisaldada väga palju kaloreid. Jaga kaaslasega portsjonit või lase osa toitu koju kaasa pakkida.