Lapsed

PSÜHHIAATER SOOVITAB: 4 lauset, mida armastavad vanemad peaksid kindlasti lapsele ütlema (3)

Toimetas Sirje Maasikamäe, 2. juuli 2019, 13:58
Laps peab juba pilgust tajuma, et vanemad on õnnelikud just tema üle.Foto: Vida Press
Imetle ja kuula last, soovitab Soome lastepsühhiaater Jari Sinkkonen. Ja õpi ütlema neid nelja lauset.

1. „Mida sa tahaksid puhkuse ajal teha?"

Kui plaanid puhkust, siis uuri, mis lapsele meeldiks. Küsimine ei tähenda, et jätad otsustamise talle. See tähendab, et hindad tema mõtteid. Inimene peab juba väiksest saati tundma, et tema arvamus on ka oluline.

Kui laps vastab, et ta tahaks Ameerikasse DisneyWorldi minna, siis võid selgitada, et see on hea mõte, aga reis on liiga kallis. Samas on see hea võimalus õpetada läbirääkimist ja kompromisside tegemist.

Lapse arvamust tasub alati küsida, sest vastus võib olla üllatav. Tema parim suvemälestus ei pruugigi olla reis Legolandi, vaid kalalkäik suvilas.

Uuringutes on aastast aastasse kordunud sama soov: „Tahaksin veeta rohkem aega koos vanematega.“

Foto: Pexels

2. „Näed välja nii armas!"

Lapse välimust peab kiitma. Kui ema ütleb: „Sul on nii ilusad silmad" või „Sa näed selles pluusis nii vahva välja", tõlgendab laps seda nii: „Vanemad armastavad  ja hindavad mind ning olen üleüldse igatpidi äge."

Psühhiaater arvab, et imetlemine ei riku last ära, pigem vastupidi – see mõjub hästi. Ka väike inimene on füüsiline olend ja sellele tuleb heatahtlikku tähelepanu pöörata.

See on täielik jama, arvab psühiaater. Hinge kodu on keha. Tervele enesetundele loob aluse, kui laps tunnetab, et ta on vanemate jaoks lummav. Imetlemine on eriti tähtis ka seetõttu, et meie aja inimeste üks suurimaid probleeme on rahulolematus oma kehaga.

Kui laps on pannud vanaema sünnipäevaks selga uue peokleidi ja särab uhkusest, peaksid ka vanemad ütlema, kui ilus ta on. Mitte ühtki inimest ei kahjusta, kui talle öeldakse, et ta on ilus.

Aga muidugi tuleb tajuda olukorda. 10aastast poissi ei kutsuta nunnuks, kui ukse peal seisab kolm tema sõpra. Sõnadest olulisem on muidugi pilk. Laps peab juba pilgust tajuma, et vanemad on õnnelikud just tema üle.

Foto: Pexels

3. „Tule kaissu!"

Last peab paitama ja kallistama. Laps vajab hellasid puudutusi igas eas, kuigi ta ei pruugi seda välja näidata

Foto: Pexels

4. „Kuidas sul päev läks?" 

Lapselt peab küsima: „Kuidas sul päev läks? Kuidas sul läks lasteaias, koolis?"  Seda tuleb iga päev küsida, ka siis, kui ta vastab  iga kord: „Hästi!“

Vanem peaks siis edasi uurima ja küsima lisa. Kui laps vastab: „Mängisime“, siis uuri näiteks, kas ta mängis sama mängu, mis talle möödunud nädalal nii meeldis.

Pole oluline, missuguste sõnadega täpselt räägitakse. Kõige tähtsam on  võtta aega ja näidata lapsele, et vanemate kiindumus on piiritu. Selles olukorras peaksid ema ja isa vaid kuulama, mitte kasvatama ega õpetama. 

Foto: Pexels

Allikas: Me Naiset

Samal teemal

2. juuli 2019, 11:44
KAS TEADSID? Mis haigust põeb Annabel ja miks on raviga nii kiire
24. mai 2019, 10:37
PSÜHHIAATER HOIATAB: kanepit suitsetavad noored riskivad skisofreeniaga
14. mai 2019, 19:00
NII TULEB KOSUTAV UNI! Järgi neid seitset lihtsat uneharjumust
30. aprill 2019, 09:07
SÄRAV, AGA KURI: kas psühhopaate on rohkem kui ealeski varem?

3 KOMMENTAARI

e
ema to AJ 2. juuli 2019, 15:15
Sinusugused vanemad kasvatavadki rahamaiaid inimesi, sest laps, keda rahaga ära osteti, ei looda ka tulevikus vähemaga leppida. Kui tahad, et midagi teen, anna raha! :(
a
AJ 2. juuli 2019, 14:40
Need on kindlasti toredad küsimused. Kõige toredam igapäevane küsimus, mis tagab lapse tähelepanu vanema vastu: kas sul raha on vaja?
Loe kõiki (3)

TOIMETAJA

+372 5199 3733
sirje.maasikamae@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee