Foto: Vida Press
Toimetas Sirje Maasikamäe 5. juuli 2019 06:00
Lähed laulu- ja tantsupeole? Intsikurmule või Viljandi Folgile? Vaata üle oma suvine reisiapteek!

Festivalide hooaeg võtab hoogu. Et väikesed traumad, päikesepõletus ja teised suvised nuhtlused võimalikult vähe festivalirütmi häiriks, tasub üle vaadata ja veenduda, kas reisiapteegis on vajalik olemas. Südameapteegi proviisor Anneli Joa jagab nõu nii suurtele kui väikestele festivaliväisajatele.

Päikesekaitsekreem

Festivalide ajaks tuleks kotti pista päikesekreem. Õiget kreemi valides lähtu päikesekaitsefaktorist (SPF) ja arvesta, et 1 SPF annab umbes 20-minutilise kaitse, ilma et saaksid põletuse. Päikesekreem võiks olla vähemalt SPF 15 ja lastel SPF 30. Tugevamat päikesefaktorit võiks kasutada näol, kus nahk on õrnem.

Päikesepõletust leevendav keem

Keegi ei taha päikese käes ära põleda, aga mõnikord see ometi juhtub. Päikesepõletuse korral rahustavad, niisutavad ja leevendavad valu aaloed, dekspantenooli või teepuuõli sisaldav geel, kreem või aerosool. Ekslikult arvatakse, et päikesepõletusele sobib määrida Panthenoli vahtu: tegelikult teeb see hoopis kurja ja takistab naha jahtumist, mistõttu põletus hõlmab naha sügavamaid kihte.

Foto: Pexels

Haavageel või plaastrid

Ka väiksem haav tuleb katta, kuna lahtiselt õhu käes võib see liigselt kuivada, mistõttu paranemisprotsess aeglustub. Nii võib haava kergemini tekkida põletik ja armkude.

Klassikaliste plaastrite kõrval on eriti head abimehed haavaliim-spreid. Neid sobib kasutada pindmiste marrastuste ja haavade katmiseks. See kaitseb haava märjakssaamise, mustuse ja bakterite eest. Plaaster on läbipaistev, õhku läbilaskev ja veekindel.

Kuna suvel tekib rohkem ville, oleks hea varuda ka spetsiaalseid eri suurusega villiplaastreid ja abiks on ka ville ennetav villipulk. Villiplaaster mitte ainult ei kata villi, vaid aitab ka sellel paraneda.

Foto: Pexels

Sääse- ja parmutõrjevahend

Tüütud sääsed kuuluvad nii mõnegi peo juurde. Putukatõrjevahendi valikul eelista toodet, mis aitab nii sääskede, parmude kui puukide vastu. Lastele mõeldud vahendid sisaldagu pigem looduslikke koostisosi.

Sääsehammustuste leevendaja

Sääsehammustus ei ole ohtlik, aga ajab keha koledal moel kihelema ja sügelema. Sääsekuppusid sügada ei tohi, muidu võib haava sattuda  nakkus . Kihelust ja punetust leevendab hammustusjärgne geel. Väiksematele sääsekuppudele saab panna ka spetsiaalsed hammustusjärgsed plaastrid. Mõningast leevendust putukahammustuse vastu annab ka teepuuõli.

Foto: Urmas Tartes

Allergiatabletid ja meresoolalahus

Õietolm, putukahammustused ja uued toidud võivad tekitada allergilisi reaktsioone. Sügeluse ja ärrituse leevendamiseks tuleks kaasas kanda allergiatablette, hüdrokortisoonsalvi paikseks määrimiseks ja meresoolalahust nina allergeenidest puhastamiseks.

Täiskasvanutele on apteegi käsimüügis erineva toimeainega allergiatablette, lastele sobib paremini siirup.

Foto: Pexels

Seedemuresid leevendavad tooted

Kuna suvel on toidulaud mitmekesisem ja külluslikum, on oht seedevaevusteks. Sestap olgu suveapteegis ka aktiivsütt, gaasirohtu, seedeensüüme või kõhukinnistit. Laktoositalumatuse puhul paki kotti kindlasti ka laktaasiensüümi sisaldavad tabletid, kapslid või tilgad.

Ingverikapslid

Pikkade auto- ja meresõitudel võib kergesti halb hakata. Kui tead, et sul pole reisi-iivelduseks palju vaja, paki kaasa looduslikud ingveriekstrakti kapslid.

Foto: Pexels

Valuvaigistid ja palavikualandajad

Täiskasvanutele sobivad paratsetamooli, deksketoprofeeni, naprokseeni, aspiriini või ibuprofeeni sisaldavad tabletid. Lastele paratsetamooli siirup või küünlad ja ibuprofeeni sisaldav siirup. Küsi julgelt nõu apteekrilt, kes aitab sul sobiva välja valida.

Pohmelliplaastrid ja -kapslid

Kui festivalimeeleoluson plaan  alkoholi juua, tasub juba enne pidu mõelda, kuidas vältida peojärgse hommiku pohmelust. Pohmelliplaastrid taastavad organismi vajalike vitamiinide ja toitainete varu ning leevendavad halba enesetunnet, peavalu ja iiveldust. Kui juua, siis ikka mõõdukalt!

Foto: Pexels