Hea nõu

VABANE PIINAVAST SÕLTUVUSEST! 5 nippi, kuidas võidelda magusahimu ja muude ahvatlustega (7)

Ohtuleht.ee, 31. märts 2021 05:00
Sõltuvusest on raske pääseda, kui elu tundub ilma selleta tühi. Mõtle, mida saad teha sõltuvuse asemel.Foto: Vida Press
Kas sööd liiga palju magusat või oled kogu aeg netis? Ei suuda veinijoomist või šokolaadisöömist lõpetada?  Magusaisu või pidev soov telefoni näppida võivad muutuda sõltuvuseks, mida võib võrrelda alkohooliku kustumatu januga.

Ajud reageerivad sarnaselt, olgu sõltuvus suitsust, veinist, magusast, trennist, heroiinist või hasartmängudest. Need viis nippi aitavad sõltuvusest paremini lahti saada.

1. Mõista, mis on selle põhjus

Sõltuvuse taga on alati mingi põhjus. Mõtle oma elu üle põhjalikult, et mõista, miks mingi asi on saanud sinu üle nii suure võimu. Tunnista endale, et sõltuvuse põhjustaja on muutunud sulle nii oluliseks, et sa ei saa sellest sõrmenipsuga vabaks. Selle tunnistamine on sõltuvusest vabanemisel väga oluline.

Foto: Pexels

2. Väldi riskantseid olukordi

Kui tead, et alkoholi joomine tekitab sul ka suitsuisu, siis ürita vältida olukordi, kus jood. Kui sa ei suuda jätta telefonimärguannetele reageerimata, siis lülita need välja. Kui oled kellegiga koos või lähed magama, vii telefon hoopis teise tuppa. Ürita vältida olukordi ja kohti, mis käivitavad su sõltuvuse.

Foto: Pexels

3. Pane kirja kasu ja kahju

Sageli on inimesel sõltuvuse pahupoolt kerge mõista, kuid võimas tung rahuldada oma soovi pühib halvad mõtted eemale. Pane klirja, mida halba teeb sõltuvus sulle. Samuti pane kirja, mis muutub paremaks, kui sõltuvusest vabaned. Võid kirja panna ka nii lühiajalise kui ka pikaajalise kahju. Näiteks rohke magusasöömine võib tekitada halba enesetunnet, kuid pikema aja jooksul hakkab see rikkuma tervist. Kas lühiajaline rõõm on tõesti olulisem kui pikaajaline kahju?

Foto: Pexels

4. Täida tühimik

Sõltuvusest on raske pääseda, kui elu tundub ilma selleta tühi. Mõtle, mida saad teha sõltuvuse asemel. Otsi uus harrastus või tegele taas mõne  vana hobiga, kohtu sõpradega. Tükelda valmis puuviljad, et need oleks kohe külmkapist võtta, kui magusahimu sind ründab.

Foto: Pexels

5. Otsi abi

Kui sõltuvus on tugevam kui su tahtejõud, on mõistlik otsida abi spetsialistidelt, näiteks psühholoogil. Vahel oin sõltuvusest vabanemiseks vaja võtta ka ravimeid.

Allikas: Kunto Plus

Samal teemal

03.11.2021
KAS TUNNED, ET VAJAD ALKOHOLI? 4 kindlat märki, et sul on juba joomisega probleem
28.08.2021
KAS TEAD NEID OLULISI ARVE? Vaid nii õnnestub edukalt kaalu langetada
21.08.2021
NII HAKKAB KAAL LANGEMA! 9 tarka otsust, mis panevad kalorid kiiremini põlema
04.08.2021
LÄHEDANE JOOB? Selline on parim viis alkohoolikuga rääkida ja teda aidata